Na dotace pro zateplení domů dosáhnou nově tisíce domácností. Ministerstvo životního prostředí totiž zásadně uvolnilo podmínky pro čerpání peněz z desetimiliardového balíku, který je na zateplování domů vyčleněn. Nově mohou o dotace žádat i lidé z paneláků, na miliardy dosáhnou i ti, kteří chtějí například vyměnit jen okna.

Ministerstvo čelilo od vyhlášení programu Zelená úsporám kritice, že dosáhnout na dotace je velmi složité. Dokládá to i počet žadatelů. Přestože v prvních dnech kvůli zájmu kolabovaly webové stránky o programu, žádost nakonec podalo jen několik lidí. Do dnešního dne to bylo 205 lidí. "Každý program musí počítat se zpětnou vazbou. Není možné ty podmínky jinak otestovat než v praxi," řekl ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Nově budou moci lidé žádat o příspěvek také na jednotlivé úsporné opatření, jako je výměna oken, zateplení střechy nebo podlahy, namísto předchozích tří. Podmínkou, je, že dům spotřebuje o dvacet procent méně tepla na vytápění. Výše dotace je pro rodinný dům až 650 korun na metr čtverečný, u bytového domu 450 korun. Pokud lidé chtějí snížit spotřebu tepla o třicet procent, dostanou větší dotace. U rodinných domů 850 korun u bytových 600.

"Vypuštění podmínky původně požadující kombinaci několika opatření najednou umožní získat dotaci i těm, kdo si v současné době nemohou větší investici dovolit," uvedl tiskový mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Pokud se lidé, firmy či bytová družstva rozhodnou zateplit domy celkově, můžou nově peníze použít i pro paneláky. "To program opravdu nastartuje," věří ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek. Pokud se družstva či společenství vlastníků rozhodnou panelák zateplit na spotřebu tepla 55 kilowatthodin na metr čtverečný, dostanou dotaci až 1050 korun na metr. Stejně tak je tomu u bytových domů. Při potřebě 30 kilowatthodin je to 1500 korun.

Zvýší se také míra participace programu Zelná úsporám. "Nově dotace na celkové zateplení bohatě převyšuje hranici 30 procent celkových investičních nákladů," dodal Kašpar. Podle něj se proto projekty výrazně zlevní a zrychlí se jejich návratnost.

Zásadní novinkou v programu je také snížení vstupních nákladů na čerpání peněz. Dotace bude nyní možné využít nejen například na zateplení fasády, ale i na zaplacení části projektové dokumentace a na energetické hodnocení úprav, které jsou nutnou podmínkou žádosti. Suma jde do výše dvaceti tisíc korun. 

Dotace na vypracování samotného projektu budou fixní a budou se vyplácet v momentě schválení žádosti. Tato podpora je poskytována z prostředků technické asistence programu Zelená úsporám a vyplácena bude do 31. března 2010 nebo do vyčerpání celkové částky 50 milionů korun. "Jde nám především o motivaci projektantů a veřejnosti, aby se sami začali zajímat, jak mohou i oni snížit emise skleníkových plynů a náklady na bydlení," řekl ředitel SFŽP Petr Štěpánek.

Pravidla se změnila kvůli krizi 

"Současná ekonomická krize, která má závažnější následky, než jsme očekávali, brání občanům investovat do velkých projektů, které byly předmětem původního návrhu programu Zelená úsporám. Proto jsme se rozhodli upravit program a vyjít vstříc i menším projektům s nižšími investicemi, jako je například pouze výměna oken," zdůvodnil v pondělí změnu pravidel čerpání ministr Miko.

V současné době je ve fondu programu 25 miliard korun. Brzy se uskuteční další prodej emisních kreditů v hodnotě pěti miliard korun. Pokud Češi do tří let všechny prostředky nerozeberou, vrátí se nevyčerpané peníze Japonsku.

O dotace lze žádat od konce dubna na krajských pracovištích SFŽP. Lidé se k penězům dostanou i prostřednictvím poboček pěti tuzemských bank, které nabízejí i spolufinancování. Program Zelená úsporám poskytuje dotace zaměřené na zateplování domácností, výstavbu takzvaných pasivních domů a instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vytápění.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru