Lidovci vloží do kampaně před sněmovními volbami 30 milionů korun. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v úterý novinářům řekl, že strana po volbách zveřejní všechny účty. Kampaň bude primárně financována z úvěru 25 milionů korun, který KDU-ČSL poskytla Česká spořitelna. Pro lidovce je to tradiční krok, půjčovali si i na předchozí volby.

Úvěrem řeší získání peněz na volební kampaň i ODS. Podle úterního Práva si občanští demokraté půjčili 150 milionů korun, utratit za kampaň chtějí ještě asi o 80 milionů více. K 190 milionům korun by se měla vyšplhat i částka, kterou plánuje utratit sociální demokracie, půjčovat si ale nebude.
Svoboda se v úterý ohradil proti informacím, podle kterých si lidovci na kampaň půjčí, protože se potýkají s finančními problémy. "Půjčené peníze budou včetně úroku hrazeny z prostředků, které KDU-ČSL získá ze státních příspěvků na úhradu volebních nákladů a příspěvku na mandát poslance," uvedl předseda KDU-ČSL. Zbytek doplatí lidovci z příspěvků členů strany a sponzorů. Ke sponzorským darům ale lidovci chtějí být opatrní, nesou s sebou totiž prý riziko závazků k přáním sponzorů.

Opačná taktika TOP 09

Parlamentní a obecní volby v roce 2006 stály lidovce 67 milionů. Na úhradu volebních nákladů dostali od státu více než 38 milionů, na činnost dalších 56 milionů korun. Sponzoři i drobní dárci poslali tehdy do stranické pokladny dohromady 11 milionů.

Opačnou taktiku než lidovci zvolila před volbami strana TOP 09 vedená někdejším lídrem KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem. Také ona chce do kampaně vložit zhruba 30 milionů korun, celou částku chce ale vybrat od sponzorů, jejichž jména pravidelně zveřejňuje.
Související