Co nejrychlejší zahájení výstavby třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín, prodloužení životnosti elektrárny Dukovany, snížení cen elektřiny o 20 až 30 procent a energetická soběstačnost České republiky. To jsou klíčové body státní energetické koncepce sociálních demokratů, které v úterní tiskové zprávě shrnul předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Podle něj je pro českou energetickou politiku role jaderných elektráren klíčová. "Energie z jádra je levná a navíc nevytváří žádné emise skleníkových plynů," uvedl.

Dostavba původně plánovaných bloků elektrárny v Temelíně a modernizace elektrárny v Dukovanech "představuje velký impuls pro českou ekonomiku zasaženou krizí," tvrdí předseda sociálních demokratů.

Jak chce ČSSD elektřinu zlevnit?

Podle Paroubka je třeba změnit vytváření ceny elektřiny přechodem z ročního cyklu na čtvrtletní. Koncová cena by tak podle něj více kopírovala trh. "Energie z jádra je levná a cenu bude dolů tlačit i celkově vyšší nabídka na trhu," vysvětlil dále svoji představu o levnější elektřině. "Mezní alternativou je rovněž úplné zrušení energetické burzy," dodal. Mluvčí ČSSD Kateřina Blechová podle ČTK uvedla, že by se snížení cen mohlo projevit v první polovině příštího roku.

V rámci diverzifikace energetických zdrojů chce ČSSD posílit přepravní infrastruktury na dovoz kapalného plynu. Paroubek jmenovitě zmínil možnou spolupráci s Alžírskem.

Projednání koncepce odsunula plynová krize

Aktualizace státní energetické koncepce se podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáše Bartovského začala připravovat vloni na podzim, po dokončení zprávy Pačesovy komise a její oponentury. "Materiál do vlády byl připraven v lednu, nicméně po lednové plynové krizi padlo rozhodnutí koncepci upravit právě v návaznosti na přerušení dodávek ruského plynu. V současné době MPO pracuje na aktualizaci koncepce, kterou už ale bude projednávat a schvalovat vláda vzešlá z říjnových parlamentních voleb," řekl.

K rozvoji jaderné energetiky se hlásí také ODS. Ministerstvo průmyslu a obchodu za působení ministra Martina Římana (ODS) v únoru uvedlo, že podíl jaderné energetiky na spotřebě elektřiny v tuzemsku by se do roku 2030 mohl zvýšit ze současných 30 procent na 40 až 50 procent.

Programové prohlášení bývalé vlády však z iniciativy Strany zelených obsahovalo závazek zmrazit výstavbu nových jaderných bloků. Vláda, která vznikne po předčasných podzimních volbách, se bude rovněž zabývat otázkou prolomení těžebních limitů uhlí.