Rada bezpečnosti OSN vyjádřila znepokojení nad tím, že barmská junta tento týden odsoudila disidentku Do Aun Schan Su Ťij k dalším 18 měsícům domácího vězení. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informovala agentura AFP, která zároveň prohlášení označila jako mírné.

Barmská politička byla v úterý odsouzena k dalším měsícům domácímu vězení za údajné porušení pravidel, za kterých byla v minulosti zadržována. Zvláštní soud nejprve oznámil verdikt tři roky vězení a nucených prací, ale vojenská junta trest vzápětí snížila na půldruhého roku domácího vězení.

Su Ťij byla odsouzena proto, že v květnu nechala ve svém domě přenocovat Američana Yettawa, který se dostavil bez pozvání těsně před vypršením jejího předchozího trestu. Údajně tím porušila pravidla svého domácího vězení. Yettaw, jenž přeplaval jezero, u kterého dům Su Ťij stojí, byl mimo jiné obžalován z "plavání v místech, kde je to zakázané". Soud mu uložil sedm let vězení, z toho čtyři roky nucených prací. Třiapadesátiletý Yettaw, který prý trpí epilepsií, cukrovkou a má i další zdravotní problémy, za disidentkou přišel údajně proto, že ho Bůh varoval, že Su Ťij zavraždí teroristé.

Právníci Su Ťij i Yettawa uvedli, že se proti rozsudkům odvolají.

Rada bezpečnosti OSN se kvůli vězněné disidentce sešla už v úterý. Jednání však odsunula kvůli nejednotnému postoji. Tradiční překážkou v tvrdším postoji mezinárodního společenství proti Barmě je Čína, která patří ke spojencům Rangúnu. Peking, který má v RB OSN právo veta, už svět vyzval k respektování barmské suverenity. Zdrženlivé jsou v odsouzení Rangúnu i další asijské země.

Evropská unie ale vůči Barmě zaujala tvrdý postoj, když kvůli rozsudku nad Su Ťij rozšířila své sankce vůči barmskému režimu i na jednotlivé představitele tamní justice.