Téměř polovina Čechů si přeje, aby se Ukrajina stala členem Evropské unie. Proti jejímu vstupu do EU se naopak staví asi třetina českých občanů. Na Ukrajině by svou zemi v Evropské unii rádo vidělo více než 60 procent lidí. Vstup Ukrajiny do NATO má v obou zemích menší podporu. Vyplývá to z průzkumu společnosti RCA Research.

Tazatelé v telefonickém průzkumu oslovili necelou tisícovku lidí v Česku i na Ukrajině. Se vstupem Ukrajiny do EU souhlasilo 49,5 procenta Čechů, necelých 33 procent bylo proti. Téměř 18 procent Čechů nemělo na tuto otázku názor. Na Ukrajině podporuje vstup své země do unie přes 61 procent lidí, asi 20 procent Ukrajinců do EU nechce a 18 procent neví.
Ohledně přijetí Ukrajiny do NATO jsou zdrženlivější jak Češi, tak Ukrajinci. Nepřeje si ho 35 procent Čechů a více než polovina Ukrajinců. S členstvím v alianci souhlasí jen čtvrtina lidí na Ukrajině. V ČR by vstup země do NATO uvítalo 37 procent občanů.

Korupce úředníků v Česku a na Ukrajině

Průzkum zjišťoval také to, jak obyvatelé obou zemí vnímají míru korupce ve veřejné správě. Osobní zkušenost s korupcí státních úředníků má podle průzkumu 27 procent Čechů a 52 procent Ukrajinců.

Evropská unie v dohledné době s přijetím Ukrajiny nepočítá. České předsednictví letos v květnu odstartovalo projekt východního partnerství. Iniciativa má prohloubit vztahy EU s Ukrajinou a dalšími postsovětskými republikami a přinést jim některé ekonomické výhody unie.

Ukrajinci tvoří po Slovácích druhou nejpočetnější skupinu zahraničních pracovníků v ČR. Koncem dubna letošního roku jich bylo v tuzemsku evidováno více než 133.500. Neziskové organizace i média upozorňují na to, že v souvislostí s legálním i nelegálním zaměstnáváním Ukrajinců jsou časté mafiánské praktiky. Agentury, které vyřizují Ukrajincům zaměstnání, údajně často své klienty vydírají a vybírají od nich velkou část platu.