Vyhláška o povinné výbavě vozidel by mohla začít platit podle představ ministerstva dopravy od poloviny září. Původně ministerstvo uvažovalo o termínu na přelomu července a srpna. ČTK to řekl Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva dopravy (MD). Letos však vyhláška žádné nové povinnosti řidičům nepřinese.

Nové povinnosti zavádí vyhláška až od ledna 2011 a týká se hlavně lékárničky. Povinná bude například respirační maska, termofólie pro zahřátí zraněného a leták s návodem na první pomoc.

Bendl rozhodl: Reflexní vesty v autě budou povinné, rezervní kolo ne - čtěte ZDE

Za mírné překročení rychlosti nepřijdou řidiči o body, jen zaplatí pokutu - čtěte ZDE

ÚS: Kraje musí řidičům hradit škody způsobené špatnými silnicemi - čtěte ZDE

"Řidiči nebudou muset s sebou vozit rezervu, pokud budou mít sadu na opravu pneumatik nebo smlouvu s asistenční službou," řekl Ptačinský. To se týká především novějších modelů aut. U dřívějších modelů, jako je například Škoda 100 nebo Škoda 120, zůstane rezerva povinná. Ve sporných případech bude pak podle Ptačinského rozhodovat stanovisko výrobce.

Motocyklisté by už podle nové vyhlášky nemuseli sebou vozit náhradní sadu žárovek. Řidičům také nehrozí, že budou muset mít v povinné výbavě hasicí přístroj či propisovací tužku. Za to nesmí zapomenout na reflexní vestu.

Související