Karlovarský kraj bude od 1. září proplácet regulační poplatky ze všech lékáren v regionu včetně soukromých. Dosud formou daru vracel lidem peníze pouze ve své jediné lékárně v karlovarské nemocnici. O peníze mohou lidé požádat na zvláštním formuláři, který krajskému úřadu zašlou poštou. Peníze dostanou na svůj bankovní účet, řekl v pátek novinářům náměstek hejtmana Martin Havel.

Ministr vnitra Martin Pecina přitom tento týden pro HN uvedl, že hejtmany dopisem upozornil, že nevybírám poplatků nedodržují zákon.

Pokud podle ministra nezačnou hejtmani poplatky vybírat nebo radikálně nezmění způsob jejich vracení, tak je k tomu prý donutí. "Pokud kraje nezačnou dodržovat v otázce vybírání poplatků zákon, tak jim zrušíme usnesení jejich krajských zastupitelstev, která krajům umožňují poplatky pacientům proplácet," řekl Pecina. Karlovarský kraj se ale naopak rozhodl proplácení poplatků jako první v Česku rozšířit na všechny lékárny.

"My máme jiný právní názor než ministr vnitra. I když tuto formu úhrad poplatků považuji za provizorní a problém by měl vyřešit zákon," vysvětlil podle ČTK Havel. 

Nové opatření kraje se týká 91 lékáren v regionu. Rada rozhodla o rozšíření úhrad poplatků kvůli tomu, že kraj vlastní jedinou lékárnu. Podle Havla tak byl přístup k darům od kraje pro obyvatele omezen. Lidé musejí doklad o zaplacení včetně vyplněného formuláře se žádostí o dar poslat kraji do tří pracovních dnů od návštěvy lékárny. "Žádosti může poslat klidně několik lidí společně, aby ušetřili náklady na poštovné," uvedl Havel.

Bývalý hejtman a současný člen krajského zastupitelstva Josef Pavel (ODS) považuje rozhodnutí kraje za nesmysl a populistické gesto. "To se snad ani nedá komentovat. V době, kdy je krize a nedostává se peněz na školství či sociální sféru, bude ČSSD takto nesmyslně rozhazovat peníze. Je spousta možností, jak by se daly mnohem účelněji vynaložit," řekl ČTK Pavel.

Místopředseda KDU-ČSL a lídr krajské volební kandidátky Pavel Svoboda v tiskovém prohlášení uvedl, že rudo-oranžová koalice ve vedení Karlovarského kraje nabádá občany k tomu, aby obcházeli demokraticky přijaté zákony. "Dnešní rozhodnutí vedení Karlovarského kraje považuji za populismus nejhrubšího zrna," uvedl Svoboda. 

Kraj má na poplatky v rozpočtu 30 milionů 

Od února kraj formou daru zaplatil za pacienty zhruba osm milionů korun. V rozpočtu má na poplatky v letošním roce vyčleněno zhruba 30 milionů korun. Havel předpokládá, že by tato suma měla stačit i po rozšíření úhrad regulačních poplatků na všechny lékárny v kraji.

"Pokud nevyřeší poplatky zákon, budeme na konci roku jednat o tom, zda hradit poplatky formou daru také v příštím roce," řekl Havel.