Předseda ČSSD Jiří Paroubek a lídr její středočeské kandidátky Milan Urban v pátek na pražském Masarykově nádraží pokřtili oranžový vlak sociální demokracie. "Má symbolizovat jistoty pro lidi a naděje pro naši zemi," napsala strana v tiskovém prohlášení k akci.

Podle volebního manažera strany Jaroslava Tvrdíka nasadí ČSSD do kampaně celkem 28 motorových vlaků, převážně na regionálních tratích. Zájemce svezou bez nutnosti platit za jízdenku.

"Chceme lidem nabídnout bezplatnou přepravu na výlety, na strávení času v pohodě, s rodinou," řekl Tvrdík. "V době takovýchto projížděk budou přítomni politici, kteří kandidují, budou tam k dispozici naši experti, budou tam k dispozici lidé ze stínové vlády," doplnil. Politici budou s cestujícími mluvit především o volebním programu ČSSD.

V pátek vlak, v pondělí ekobus 

Sociální demokraté vlak pokřtili vodou z plastových láhví. Podle Urbana tak chtěli reagovat na rozhovor s šéfem Českých drah Petrem Žaludou ve čtvrtečních Lidových novinách. Žaluda během něj řekl, že podnik nakupuje francouzskou pitnou vodu Evian, Urban to v pátek označil za důkaz nehospodárnosti ve vedení drah.

Sociální demokraté se budou v předvolební kampani po středních Čechách vozit také ekologickým autobusem. Jeho křest je naplánovaný na pondělí.