Alexis si lebedí v bazénu kubánského pětihvězdičkového hotelu a popíjí lahodné mojito. Dopřává si tak zážitek, který byl na Kubě po mnoho let vyhrazen pouze bohatým zahraničním turistům, napsala agentura Reuters.
Hotelové budovy v pastelových odstínech, upravené zahrady, tyrkysová voda a neustále se usmívající číšníci - to všechno jen asi 140 kilometrů východně od domu v Havaně, kde Alexis bydlí.
Kubánská komunistická vláda svým občanům až do loňského roku bránila navštěvovat hotely, které byly vyhrazeny pouze pro zahraniční turisty platící tvrdou měnou. Argumentovala tím, že zahraniční turismus je strategickým finančním zdrojem země. Pokud by však do hotelů jezdili navíc i ti Kubánci, kteří by měli dolary, tak by v socialistické společnosti vznikala nerovnost. Většina lidí tady totiž vydělává nesměnitelná pesa.
Luxusní hotely pro solventní klientelu s veškerým myslitelným zázemím, které jsou na míle vzdáleny od reality strádání a nedostatku většiny zdejšího obyvatelstva, zůstávaly dlouho pro Kubánce uzavřené.
Tento zákaz mnohým Kubáncům vadil, někteří to vnímali tak, že se z nich stávají v jejich vlastní zemi občané druhého řádu.
Když však minulý rok po Fidelu Castrovi převzal vládu jeho mladší bratr Raúl Castro, tak tento zákaz zrušil a všechna zařízení se otevřela i pro Kubánce.
Změnu většina společnosti uvítala, a to i když si převážná část ostrovanů pobyt v drahých hotelích stejně nemůže dovolit.
"Řeknu vám, je to prostě úžasné," svěřuje se Alexis, zaměstnanec státního podniku v Havaně, který odmítl prozradit své celé jméno. Jeho přítelkyně se právě vrátila od baru s dalšími koktejly mojito - míchaným tropickým nápojem z limetkového džusu, kubánského rumu a čerstvých lístků máty.
Světová finanční krize měla negativní dopad i na mezinárodní turismus na Kubě, takže majitelé poloprázdných hotelů začali nabízet ubytování za snížené ceny i Kubáncům. Za jednu noc v hotelu ve Varaderu se službou all-inclusive tak zaplatí místní jen 70 dolarů (asi 1265 korun), což je mnohem méně, než se účtuje zahraničním hostům.
Pro většinu zdejších obyvatel je to však stále mnoho peněz. Lidé tu mají často problém vyjít se svým platem, který se v průměru pohybuje pod 20 dolary (asi 361 korun) za měsíc.
Podle oficiálních odhadů zaplní Kubánci tyto luxusní hotely asi z deseti procent. Tito kubánští vnitrozemští turisté jsou většinou odborníci, technici, pracující pro zahraniční podniky a lidé, kteří dostávají dolary od svých příbuzných žijících v zahraničí.
"Dříve, když se nás cizinec zeptal na Varadero, nevěděli jsme co odpovědět," říká Roberto García, třiačtyřicetiletý inženýr, který sem přicestoval z Havany se svou šestičlennou rodinou. "Nyní, když máte peníze, tak si tu dovolenou můžete také dopřát."
Někteří další oslovení Kubánci přiznali, že jim výlet do Varadera zaplatili příbuzní ze Spojených států. Od dubna se zde navíc krátkodobé pobyty Američanů kubánského původu navýšily o 20 procent v souvislosti se zrušením cestovních restrikcí americkým prezidentem Barackem Obamou.
"Všechny peníze, které zde vyděláme, jsou pro naše lidi," hlásá transparent na začátku Varadera, dvacetikilometrovém poloostrově s bílými písečnými plážemi lemovanými velkými hotely.
Tento slogan odráží dlouhou dobu prosazované stanovisko vlády, že příjmy z turismu slouží všem Kubáncům, například na pokrytí bezplatné zdravotní péče a vzdělání.
Krásné pláže a přetrvávající přízrak revoluce přilákaly minulý rok na Kubu 2,3 milionů zahraničních turistů, kteří zemi přinesli 2,5 miliard dolarů (asi 45 miliard korun). Turistický ruch je pro Kubu hlavním zdrojem příjmů.
Prezident Raúl Castro tento měsíc oznámil, že počet zahraničních turistů je letos přibližně stejný jako loni, ale příjmy v tomto odvětví poklesly. Očekává se, že obě čísla vzrostou, pokud americký Kongres povolí volnou návštěvu Kuby nejen Američanům kubánského původu, ale také ostatním Američanům.
Do té doby se snaží Kuba do svých hotelů nalákat místní a lidé jako Alexis velmi rádi pomáhají. "Je to prostě pohádka. Skutečný život začne zase v pondělí, až se vrátíme do Havany," usrkává labužnicky své mojito a sleduje přitom nádherný západ slunce nad Varaderem.