Úřady dostanou více času na rozhodnutí zakázat ohlášenou demonstraci. Novelu zákona, která prodlužuje obcím lhůtu pro povolení demonstrace ze tří kalendářních na tři pracovní dny, v úterý podepsal prezident Václav Klaus. Novela shromažďovacího zákona má pomoci s bojem proti extremismu.

Změnu v zákoně navrhl ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb společně s ministrem vnitra Martinem Pecinou jako reakci na akce extremistů pořádané pod falešnou záminkou.

Podle Peciny některé organizace nyní schválně podávají oznámení o akci v pátek. Obecní úřady pak mají fakticky pouze jediný pracovní den k tomu, aby o případném zákazu shromáždění rozhodly. Novela proto dá úřadům čas zjistit skutečné důvody pořádání veřejné akce a dostatečně zdůvodnit případný zákaz shromáždění.

V posledních letech se uskutečnilo hned několik protestů, které radnice nejdříve povolily a úředníci později nechali na místě rozpustit. V poslední době například rozpustil akci pravicových radikálů krátce po jejím začátku tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal. Odůvodnil to tím, že se odchýlila od oznámeného účelu.