Ministerstvo školství odloží říjnovou generálku státních maturit. Informovala o tom ve středu Česká televize (ČT). Pokud poslanci novou maturitu posunou o rok, odloží ministryně školství Miroslava Kopicová generálku na říjen 2010. Pokud se sněmovna na odkladu neshodne, bude generálka následovat již v lednu příštího roku. O státních maturitách budou poslanci jednat v září, všeobecně se však očekává jejich odložení.

Osud maturit závisí nyní na poslancích, rozhodovat budou zřejmě v září. Pro odklad maturit chce zvednout ruce ČSSD i ODS, občanští demokraté trvají na svém plánu odložit státní maturity o dva roky. Naopak komunisté chtějí jednotnou maturitu už v příštím roce. Ministryně Kopicová soudí, že maturity lze stále zvládnout v termínu.

Pro odložení generální zkoušky se ve středu vyjádřil také bývalý ministr školství a úřadující předseda Strany zelených Ondřej Liška. "Za současné situace je odklad rozumný," řekl. Snahu o posunutí samotných maturit označil za populismus.

Kopicová se pro odklad rozhodla také proto, že poslanci mají o osudu státních maturit rozhodovat na poslední chvíli. "My se dozvíme jako školství teprve v září, zda maturity budou, anebo nebudou odloženy, to znamená měsíc před konáním generálky," řekla Kopicová. Ministryně navíc nechce, aby generálku dělali studenti, kteří v tom samém roce nebudou maturovat. Všechny ředitele středních škol o tom bude v pondělí informovat dopisem.

Nově by měli studenti maturovat už v roce 2010. Ministryně to podporuje, proti jsou ale ČSSD i ODS. "Hlavní důvod, proč chci, aby se začalo, je, že se mi zdá, že celý koncept maturity už přestává být důvěryhodný," řekla Kopicová.

Mezi gymnázii a učilišti je velký rozdíl

Ředitelé středních škol zatím neobdrželi žádnou informaci ani o výsledcích prvního testování studentů. Generálka se přitom uskutečnila na 64 školách už v dubnu a výsledky měly být známy do konce školního roku. Podle ČT měli všichni studenti při testování nejhorší výsledky v matematice. Hlavně u cizích jazyků se ukázaly velké rozdíly mezi studenty gymnázií a maturanty z odborných škol nebo učilišť.

Ministerstvo chce zavést státní maturity, aby se sjednotila úroveň jednotlivých středních škol. V budoucnu by také mohly být výsledky těchto zkoušek uznávány při přijímání na vysoké školy. Nepřipravenost plánovaným maturitám vyčítali hlavně studenti. Za odklad dokonce dvakrát demonstrovali v Praze.

Státní maturity měly původně začít v roce 2008, kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti ale byly už jednou odloženy, a to o dva roky. Jednotná zkouška by měla přijít na 317 milionů korun a potom 220 milionů každý rok na provoz. V prvním roce by se mělo zúčastnit přibližně 107.000 studentů z asi 1300 škol.

Související