Státní zastupitelství podalo ke Krajskému soudu v Hradci Králové obžalobu na sedmnáctiletého mladíka, který údajně plánoval bombový útok na školu v Novém Bydžově na Hradecku. Obžaloba mladíka viní z přípravy obecného ohrožení a z porušení autorských práv. V případě prokázání viny mu hrozí až pět let vězení. ČTK to ve čtvrtek řekl státní zástupce Milan Šimek.

Studenta zatkli v druhé polovině března detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podle Šimka se mladík během výslechů na policii přiznal, že se spolužáky o bombovém útoku mluvil, policii však řekl, že jej nikdy nechtěl uskutečnit a pouze se snažil zjistit, jak na to budou spolužáci reagovat. Šimek také potvrdil, že mladík měl doma k dispozici chemické látky, ze kterých se v malém množství pokusil vyrobit výbušninu.
Obviněný se podle studentů choval zvláštně a zajímal se o případy masakrů ve školách ve světě. "Údajně dokonce prohlašoval, že by nejradši vystřílel celou třídu a pak zlikvidoval sebe," řekla v březnu Deníku matka mladíkovy spolužačky.

Útok na školu se zraněnými či mrtvými se v Česku zatím nestal. V zahraničí, zejména v USA, však takové případy nejsou výjimečné. V březnu v německém městečku Winnenden a jeho okolí sedmnáctiletý mladík zabil 15 lidí, z toho většinu na střední škole, kterou předtím navštěvoval. Nakonec spáchal sebevraždu.
Související