Středočeský hejtman a dvojka na kandidátce ČSSD pro podzimní sněmovní volby David Rath sepsal knihu, v níž bilancuje své dosavadní působení v čele kraje a poukazuje na údajné chyby svého předchůdce. Vyčítá mu mimo jiné údajně zmanipulovaný prodej deseti menších nemocnic, zadlužení kraje u bank nebo pořádání akce Královský průvod, jež byla podle Ratha předražená. Knihu Co se nám už podařilo ve Středočeském kraji - Hříchy Petra Bendla ve Středočeském kraji ve čtvrtek hejtman představil novinářům. Šéf krajské ODS Bendl kritiku odmítl.

Rath v publikaci, jejíž vydání financovala ČSSD, mimo jiné připomíná, že hejtmanství od jeho nástupu do funkce zavedlo hrazení regulačních poplatků v krajských nemocnicích, obnovilo provoz zubních oddělení nebo investovalo do modernizace krajských nemocnic. Na druhé straně ostře kritizuje kroky předchozího krajského vedení.
"Každá sebechvála smrdí," reagoval v textové zprávě Bendl, podle nějž se Rath chlubí projekty, které kraj připravil ještě pod jeho vedením. Míní, že projekty, jež současný hejtman v publikaci představuje, mohou být financovány díky přebytku 1,6 miliardy korun, který po sobě zanechala bývalá krajská vláda.

Věční rivalové

S kritikou svého oponenta vystoupil nedávno také Bendl. Na červnové tiskové konferenci prohlásil, že Rath poškozuje turistický ruch v regionu. Kritizoval i způsob, jakým současné vedení kraje rozděluje dotace obcím, a postup kraje v oblasti sociálních služeb.

Kniha Co se nám už podařilo ve Středočeském kraji - Hříchy Petra Bendla není prvním literárním počinem nynějšího hejtmana. Své zážitky ze života v bílém plášti již dříve shrnul v knize Zápisky lékaře z pozdní noci.