Čtvrteční velké cvičení Trauma 2009 u dálnice D1 na okraji Brna podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) ukázalo, že jižní Morava je dobře připravená na případné tragické události. Zdravotnická zařízení prý nápor zvládla. Podrobné vyhodnocení cvičení zpracují odborníci v příštích dnech. "Nic nenasvědčuje tomu, že by na jižní Moravě mohl být problém v poskytování traumatologické péče v případě události takového rozsahu," uvedl Hašek s odvoláním na předběžné hodnocení výsledků cvičení.

Představitelé velkých brněnských nemocnic tvrdí, že cvičení zvládli. Do Fakultní nemocnice Brno záchranáři přivezli 23 figurantů. "Při tomto počtu zraněných v průběhu tří hodin by FN Brno byla schopna se o transportované pacienty postarat i v běžném provozu, tedy bez vyhlášení traumatologického plánu," uvedla mluvčí Anna Nesvadbová.

Podle ředitele Romana Krause nemocnice potřebuje pro dokonalé zvládnutí případné tragické nehody ještě zvětšit parkovací plochy před urgentním příjmem. "To je pro nás poučení z tohoto cvičení," uvedl Kraus. Na zvětšení parkoviště prý existuje projekt.

Personál nemocnice však překvapil neohlášený přílet hejtmana. "Jeho přílet nebyl leteckým dispečinkem hlášen, což je nejen nestandardní, ale i nebezpečné," uvedla Nesvadbová. Překvapení vzbudil přílet vrtulníku s Haškem i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA). Hejtman kritiku odmítá. Pilot byl prý připraven kdykoli uvolnit heliport záchranářům, ale nebylo to potřeba.

Cvičení Trauma 2009 patřilo k největším v ČR. Mělo prověřit připravenost Integrovaného záchranného systému na hromadnou havárii srovnatelnou s tragédií u jihočeských Nažidel, která si vyžádala 20 životů. Záchranáři také chtěli zjistit, zda pro Jihomoravský kraj stačí jediné traumacentrum ve Fakultní nemocnici Brno. Do cvičení se zapojilo 72 figurantů v úlohách obětí a zraněných. V místě nehody technici umístili vozidla včetně autobusu. Záchranáři rozváželi figuranty do nemocnic sanitními vozy i vrtulníky.

 

Související