Komunisté nesouhlasí s návrhy ministra financí Eduarda Janoty, jak vyvést zemi z vysokých deficitů státního rozpočtu v důsledku globální hospodářské krize.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je třeba místo změn v sazbách jednotlivých daní prosadit úplnou reformu systému, včetně obnovení daňové progrese u fyzických osob a nahrazení daně z příjmu právnických osob daní z obratu.

Janota chce snížit schodek rozpočtu v příštím roce o více než 70 miliard Kč. Navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Počítá i se zvýšením spotřební daně z benzinu a nafty o korunu na litr a se snížením výdajů rozpočtu o 40 miliard korun. Tvrdí, že pokud se nepodaří změnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, bude navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok činit 230 miliard korun.

DPH: Chceme  nulovou sazbu na základní potraviny

Dolejš ve čtvrtek vyloučil, že by KSČM podpořila zvyšování DPH, byť jen dočasně. Strana podle něj naopak chce snížit zvýhodněnou sazbu DPH z devíti na pět procent a prosadit v EU výjimku, aby mohla být zavedena třetí, nulová sazba DPH na základní potraviny.

Stejně tak KSČM podle Dolejše odmítá jakékoli škrty v rámci sociálních transferů. Za nešťastný označil Dolejš i Janotův návrh na zmrazení růstu penzí.

Místopředseda komunistů se ale postavil kriticky i k návrhu ČSSD na zvýšení daně z příjmu právnických osob. "Nemyslím, že by to zachránilo státní rozpočet," řekl. Podle něj je třeba zahájit diskusi o nahrazení této daně daní z obratu firem, která by mohla být progresivní. "Čím větší firma s větším obratem, tím by mohla být ta daň větší," uvedl.

Daňovou progresi prosazuje KSČM i u daní z příjmu fyzických osob. Podle Dolejše chce strana zavést pět daňových pásem, přičemž lidé s příjmem do 12.500 měsíčně by platili jen devět procent, naopak lidé s příjmy nad 83.500 měsíčně 40 procent.

Dolejš rovněž označil za nevhodný návrh bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který navrhoval, aby se o vládních legislativních návrzích pro změnu deficitu rozpočtu hlasovalo v jednom balíčku. Podle něj není takový způsob hlasování dostatečně transparentní.

Odboráři chtějí progresivní zdanění

Své stanovisko ve čtvrtek zveřejnila i Českomoravská komora odborových svazů (ČMKOS). Odboráři nesouhlasí se zvýšení nepřímých daní, zejména DPH, protože by to prý zdražilo spotřebu obyvatelstva. Jsou také proti zmrazení důchodů a zpřísnění podmínek pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti.

"Je nezbytné obnovit systém progresivního zdanění příjmů fyzických osob, stejně jako přistoupit ke zvýšení sazeb daní z příjmů právnických osob," stojí ve stanovisku, které dnes odboráři zaslali premiérovi Janu Fischerovi.

Podle odborářů je nyní nutné zastavit či zrušit všechna již schválená snížení daní a pojistného pro rok 2010. Toto opatření by podle propočtů ČMKOS ušetřilo veřejným rozpočtům zhruba 26 miliard korun. Odboráři také navrhují okamžité zrušení snížení sociálního pojistného u zaměstnavatelů a stanovení jeho aktuální maximální hranice. Úsporu tohoto balíku opatření pro veřejné finance odboráři odhadují na přibližně 30 miliard korun.