Nejméně 26 lidí, civilistů i příslušníků bezpečnostních sil a povstalců, přišlo o život během čtvrtečních prezidentských a místních voleb v Afghánistánu při útocích povstaleckých ozbrojenců. Podle agenturních informací útoky mohly v některých oblastech země způsobit nižší účast hlasujících, a to především v jižních provinciích, kde má své bašty extremistické hnutí Taliban.

Afghánští činitelé už zahájili sčítání milionů odevzdaných hlasů. Volby provázené násilnostmi i oběťmi na životech přitom byly prodlouženy o hodinu (do 14:30 SELČ), ale podle agentury AP nakonec skončily dříve, a to nejen na neklidném jihu.

Hlasování bylo provázeno raketovými útoky i prudkými přestřelkami na řadě míst. Přesto vláda v čele s prezidentem Hamídem Karzáím ocenila, že lidé navzdory výhrůžkám Talibanu přišli hlasovat. Podle odhadů by se účast měla pohybovat kolem 50 procent, přesné údaje budou známy za tři nebo čtyři dny, sdělil předseda volební komise Azízulláh Ludín.

"Afghánský lid nedbal raket, bomb ani hrozeb a šel volit. Počet voličů teprve zjistíme. Ale přišli hlasovat a to je úžasné," řekl prezident Karzáí, který patří k největším favoritům prezidentských voleb.

Podobně odhodlání Afghánců realizovat své volební právo ocenil Bílý dům. Afghánci ve velkém počtu nedbali hrozeb násilí a atentátů a vyjádřili se k příští vládě, zdůraznil mluvčí amerického prezidenta Robert Gibbs.

Z hlediska bezpečnosti označil volby za úspěšné rovněž generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. "Z celkového hlediska byly volby efektivní," řekl a volební proces označil za povzbudivý.

Ničivé útoky byly ohlášeny z 15 z celkových 34 provincií. Celkem bylo zaznamenáno přes 130 incidentů, uvedlo ministerstvo obrany.

Talibanci podpálili tři volební místnosti v západním Afghánistánu. Oheň zničil i již odevzdané lístky, ale nikdo neutrpěl zranění.

Agentura AFP ohlásila povstalecký útok a prudké boje na severu země, podle agentury AP v Kábulu explodovalo nejméně pět náloží a policie zastřelila dva talibanské útočníky.

Mluvčí mise OSN v Kábulu Aleem Siddique prohlásil, že navzdory útokům byla volební účast povzbudivá, méně optimistické informace však přicházely z jihu země. Talibanu se zřejmě podařilo zastrašit voliče a útoky si vynutit uzavření několika volebních místností. Podle oficiálního volebního činitele, který si nepřál být jmenován, se účast v Kandaháru, hlavním městě stejnojmenné provincie, zdála být nižší ve srovnání s předchozími prezidentskými volbami v roce 2004.