"Jsme připraveni k bilaterální diskusi se Severní Koreou v rámci jednání šestky," uvedl ve čtvrtek mluvčí amerického ministerstva Philip Crowley. Tím daly Spojené státy najevo, že jsou ochotny jednat se Severní Koreou o jaderném ozbrojení, ale jen v rámci tzv. šestistranných jednání. Uvedlo to ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí.

Dveře k šestistrannému jednání, jehož se účastní obě Koreje, USA, Japonsko, Čína a Rusko, Pchjongjang sám zabouchl letos v dubnu poté, co Rada bezpečnosti OSN odsoudila severokorejské raketové zkoušky a uvalila sankce na severokorejské podniky. Následně, 25. května, komunistický režim provedl druhou jadernou zkoušku.

Tento týden guvernér Nového Mexika Bill Richardson naznačil, že z jeho jednání se severokorejskými diplomaty vyplynulo, že Pchjongjang by si přál jednat přímo se Spojenými státy.

"Jak jsme dali už před drahnou dobou Severní Koreji jasně na vědomí, široký prostor pro bilaterální dialog je v rámci diskusí šestky," řekl Crowley. Míček je podle jeho slov stále na severokorejské straně. "Máme za to, že šestistranné rozhovory jsou nadále nejlepším mechanismem k vyřešení problémů a napětí, které máme (s Pchjongjangem)," dodal mluvčí.

Severní Korea letos znovu zkoušela odpalování raket a provedla i zkoušku atomové bomby, ale v poslední době také udělala několik vstřícných gest. Mezi ně patří čerstvá jednání severokorejských diplomatů s Richardsonem, ale především osvobození dvou amerických novinářek, které v Severní Koreji nedávno vyjednal bývalý americký prezident Bill Clinton.

Taková gesta jsou pochopitelně mnohem vítanější, než provokace s odpalováním raket, ale stále je na Severní Koreji, aby projevila ochotu vrátit se k šestistranným rozhovorům, zdůraznil Crowley.