Maďarské velvyslanectví odpoledne obdrželo diplomatickou nótu, v níž Slovensko oznamuje, že maďarskému prezidentovi Lászlóvi Sólyomovi v pátek odpírá vstup do země. Pokud by ji nerespektoval, bude to představovat - jak uvedl slovenský premiér Robert Fico na mimořádné tiskové konferenci - "hrubé porušení mezinárodních zvyklostí a neúctu ke státní svrchovanosti Slovenska".

László Sólyom několik hodin poté návštěvu Slovenska zrušil, aby mezi oběma zeměmi dál nevyhrocoval napětí.

Hlava maďarského státu se chystala do slovenského Komárna na odhalení sochy svatého Štěpána Mělo se jednat o soukromou cestu.

Král Štěpán I. Svatý je zakladatelem uherského státu. Podle slovenského premiéra Roberta Fica by účast maďarského prezidenta na odhalování sochy tohoto světce na slovenském území byla "hrubou provokací".

Sólyom došel pěšky doprostřed mostu mezi městy Komárom a Komárno, kde ho čekal policejní šéf s diplomatickou nótou, v níž mu odepřely slovenské úřady vstup. "Je to bezprecedentní krok ve vztahu dvou spojenců a krok, který se nedá vysvětlit," komentoval to maďarský prezident.

Poté přesně na hranici na krátkém brífinku řekl novinářům, co ve svém projevu při odhalování sochy měl v úmyslu říct. Že Slováci a Maďaři jsou jako dva národy odsouzené žit spolu. Za okolností, které nastaly požádal aby projev  za něho přečetl velvyslanec MR na Slovensku. Řekl, že je právník a ctí zákony i diplomatické zvyklosti. Potom pěšky opustil most přes Dunaj a vrátil se do Maďarska.

Fico obvinil Maďarsko z arogance

Nevpuštění maďarské hlavy státu na slovenské území předcházela silná vyjádření slovenských politiků.

„Jde o hrubou provokaci. Jde o oslavu maďarské státnosti na území Slovenské republiky. Pokud prezident skutečně přijede, jde o porušení mezinárodního práva, diplomatických zvyklostí, suverenity SR a o projev neúcty ke svrchovanosti naší země,“ řekl Fico.

Slovenský premiér dodal, že to znamená, že na slovenské straně je slušnost a diplomacie. Pokud bude maďarský prezident diplomatickou nótu ignorovat, potvrdí se, že na straně Maďarské republiky je hrubá arogance, neúcta a pohrdání jiným státem.

Premiér vyzval Slováky, aby pokud se Sólyom odhalování sochy zúčastní, zachovali klid a „nedávali při této provokaci Maďarsku důvod, aby pokračovalo v kampani proti Slovensku“.

Ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že příslušníci policie si nebudou mocensky vynucovat, aby maďarský prezident území opustil.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák řekl, že cílem návštěvy je zjevně snaha o zhoršení vzájemných vztahů. Prohlásil, že Sólyom mohl sám situaci předejít tím, že by návštěvu absolvoval v jiný den a hlavně projevil zájem o setkání se svým slovenským protějškem. Připustil, že k eskalaci ve vzájemných vztazích po této návštěvě dojde.

Slovenské politiky soukromá návštěva představitele sousední země v den výročí okupace Československa zeměmi, mezi kterými bylo i Maďarsko, tak rozčílila a znepokojila, že premiér Fico zrušil celý odpolední program. Údajně kvůli svolání bezpečnostní rady státu. Odůvodnil to tím, že kvůli této návštěvě se v obou zemích aktivizují extrémisté.

Nevítaný host

Fico prohlásil, že ze strany maďarské hlavy státu nejde o nic jiného než o cílenou urážku. „Je to provokace nejhrubšího zrna.“ Dodal, že návštěva Sólyoma může vyvolat konflikty, za které bude maďarský prezident plně odpovědný. "Je to velmi, ale velmi nebezpečné, když přijíždí na výročí invaze,“ dodal Fico.

V podobném duchu i když volil mírnější slova vyzýval svůj maďarský protějšek k tomu, aby na Slovensko nejezdil i prezident Ivan Gašparovič. Zavolal si na koberec maďarského velvyslance Antala Heizera a vzkázal po něm, že návštěva v den okupace je krajně nevhodná. „Doufám, že pan prezident vezme moje slova vážně,“ řekl Gašparovič s tím, že i on je přesvědčen, že jde o velmi nebezpečné zostřování konfliktu mezi oběma státy.

Návštěvu nedoporučilo maďarskému představiteli ani slovenské ministerstvo zahraničních věcí. Sólyom totiž nepříjíždí na Slovensko jen v den výročí invaze, ale i ve chvílích, kdy mezi oběma státy existuje vážné napětí kvůli jazykovému zákonu. Ten Maďarsko odmítá s tím, že poškozuje a porušuje práva zhruba půlmilionové menšiny žijící na Slovensku. Kvůli těmto neshodám se neuskutečnila ani dlouho očekávaná schůzka premiérů.

Šéf diplomacie Miroslav Lajčák si ale nemyslí, že by návštěva maďarského prezidenta byla provokací, protože státníci členských zemí unie se navštěvují běžně. I on její načasování považuje za problematické.

Sólyomovo rozhodnutí se nelíbí ani jedné ze slovenských politických stran – vyjma Strany maďarské koalice vedené Pálem Csákym, který se odhalení sochy také zúčastní a nově vzniklé strany Bély Bugára Most-Híd.

Překvapený primátor

Maďarského prezidenta pozval primátor Komárna Tibor Bastrnák. Emocemi, které to vyvolalo je hodně zaskočen. Tvrdí, že do Komárna pozval všechny, kteří nějakým způsobem na výstavbu sochy přispěli. „I pan prezident Sólyom přispěl jako soukromá osoba koupí tzv. cihlového lístku a také jako soukromá osoba přijede. Nejsem z toho právě nejšťastnější, že to takto dopadá, ale za vztahy, které mezi politiky jsou opravdu nemůžu,“ řekl.

Maďarská kancelář prezidenta už potvrdila, že Sólyom na Slovensko pojede. Připomenula také jeho omluvu u příležitosti 40. výročí okupace, na které se maďarská vojska v roce 1968 zúčastnila. A také fakt, že na omluvu prý ani jeden ze slovenských politiků loni nereagoval.

Ozvaly se i hlasy, že slovenští politici spojují návštěvu maďarského představitele s výročím okupace spojeneckými vojsky zcela účelově. „Nebude to jen zodpovědnost maďarského prezidenta pokud k nějakému konfliktu kvůli jeho návštěvě dojde, ale i zodpovědnost slovenských politiků, kteří se chovají nepřiměřeně a vyvolávají vášně i tam, kde by jinak nebyly,“ řekl iHNed politolog Milan Král.

Maďarský prezident soukromě Slovensko navštívil také koncem roku 2007 a už tehdy to vyvolalo diplomatickou roztržku mezi Bratislavou a Budapeští. Vztahy mezi zeměmi se zhoršily vytvořením vlády, jejíž součástí se v roce 2006 stala Slovenská národní strana.