Čtyři dohola ostříhaní mladíci v pátek kolem páté odpoledne na koupališti v Hustopečích na Břeclavsku zasáhli kamenem do obličeje předsedu ODS Mirka Topolánka. Expremiér má lehké zranění nad pravým okem.

"Okamžitě po hození kamenu nasedli do Volkswagenu Passat tmavě modré barvy a odjeli směrem k dálnici. Zatím se nepodařilo zjistit, kterým směrem se po ní vydali," uvedla břeclavská policejní mluvčí Alice Čechová. "Policie však mladíky hledá, má v pohotovosti své dálniční hlídky."

Podle mluvčího ODS Martina Kupky se incident odehrál po skončení turnaje v plážovém volejbalu. Mladíci nejdřív předsedu ODS obstoupili a slovně na něj zaútočili. Pak po něm jeden z nich hodil kamenem, který Topolánka zasáhl a způsobil mu krvácející ránu nad okem.

Podle jihomoravského volebního manažera Zdeňka Mokrého zásahy kameny dostali i další lidé, kteří se akce účastnili. Ránu utržil i on. Vajíčka, která podle některých médií vzduchem létala také, Mokrý neviděl.

"Kameny zasáhly více lidí. Kolem Topolánka byly v okamžiku útoku také děti," potvrdil ČTK další svědek události, regionální manažer ODS Pavel Zbožínek. Ten útočníky popsal jako silné, fyzicky zdatné muže ve věku mezi 25 a 35 roky. Na Topolánka podle něj nepokřikovali ani s ním nemluvili, rovnou zaútočili.

Podle předsedy jihomoravské ODS Jiřího Kadrnky šlo spíše o chuligánský útok, než o politicky motivovanou akci. "Mám spíše informace, že to byli nějací skini," uvedl Kadrnka.

Expremiér jezdí bez ochranky

"Byl to evidentně cílený útok. Bylo to adresováno Mirku Topolánkovi," popsal Kupka incident. Expremiér si nechal na místě zranění ošetřit a rozhodl se pokračovat v dalším programu.

Útočníci měli situaci snazší o to, že Topolánek na své předvolební cestě jihem Moravy neužívá ochranku, ač by podle Kupky mohl. Zatím prý ani neuvažuje o tom, že by si ji pro konec akce Léto s Topolem pořídil. "Chceme, aby to přes tento incident probíhalo, pokud možno, v co nejpřirozenější podobě," uvedl Kupka.

Podle mluvčího ODS útok zasáhl do atmosféry předvolebního boje, a to velmi negativně.

Incident vzápětí odsoudil premiér Jan Fischer. "Něco takového nemá ve vyspělé společnosti místo a pokud lidé chtějí vyjádřit svůj názor, mají příležitost zúčastnit se voleb a hlasovat," uvedl.

Podporu a solidaritu Topolánkovi vyjádřil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Pevně věřím, že Policie ČR učiní vše pro to, aby pachatelé tohoto zákeřného útoku byli co nejrychleji odhaleni a potrestáni. Odsuzuji jakoukoli formu násilí a osobní útoky v politické kampani," uvedl Paroubek v písemném prohlášení.

Připojil se také jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), v jehož regionu se nyní Topolánek pohybuje: "Politika má být soubojem programů a ideálů, nikoli fyzického násilí,"

Topolánkovu volební kampaň parodují na internetu - čtěte ZDE

Topolánek je jihomoravským lídrem ODS pro podzimní sněmovní volby. Region objíždí na kole s programem nazvaným Léto s Topolem.

V pátek dopoledne byl v Brně-Bohunicích, odpoledne v Hustopečích, v podvečer ho čekala degustace vín v Mikulově a večer koncert duchovní hudby ve Vranově u Brna.

Související