Policisté znají jméno majitele auta s pražskou poznávací značkou, kterým v pátek odjeli z Hustopečí na Břeclavsku pachatelé útoku na expremiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka.

Policie ho podezírá z toho, že byl jedním z útočníků a řídil auto při odjezdu z Hustopečí. ČTK to řekla břeclavská policejní mluvčí Alice Čechová. Podle ní policisté ztotožnili ještě jednoho člověka, který se údajně na útoku podílel.

Řidiče ani druhého podezřelého policisté podle mluvčí ještě nenašli ani nevyslechli. "Pátrání probíhá v Praze i na jiných místech v Česku," uvedla Čechová. Odmítla prozradit, na základě jakých stop či svědectví zjistili policisté jméno druhého útočníka. Nechtěla komentovat ani motiv útoku.

Topolánka napadli na koupališti v Hustopečích čtyři mladí muži. Zasáhli jej kamenem do hlavy a způsobili mu tržnou ránu na čele. Šéf ODS se nechal na místě ošetřit a pokračoval v naplánovaném programu.

Televize Nova v sobotu uvedla, že se jí odpoledne přihlásil muž, který o sobě tvrdí, že je jedním z útočníků. Řekl prý, že útok si u něj někdo objednal. Jméno a motiv zadavatele ale podle Novy nelze zatím říct. "Nemůžeme v těchto chvílích ověřit ani totožnost toho muže, který s námi mluvil, ani to, zda říká pravdu," uvedl reportér televize. Podle Novy však znal dosud nezveřejněné detaily z útoku.

"Kameny nikdo z nás neházel. Byla použita pouze vajíčka. Těch vajíček bylo pouze pár a nebylo to ani tak, že bychom mířili přímo. Bylo to jen o rozruchu," řekl Nově muž.

Cílený útok? 

Registrační značku auta ohlásili policistům svědkové incidentu. Policisté zmobilizovali hlídky na nedaleké dálnici, útočníkům se ale podařilo z místa činu odjet. Občanští demokraté ještě v pátek podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Tvrdí, že útočníci ohrozili také další lidi, kteří byli kolem Topolánka, a to včetně dětí.

Podle představitelů ODS šlo nejspíš o připravenou akci. "Byl to evidentně cílený útok. Bylo to adresováno Mirku Topolánkovi," uvedl mluvčí strany Martin Kupka.

Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka si myslí, že šlo spíše o chuligánský útok, než o politicky motivovanou akci. "Mám spíše informace, že to byli nějací skini," uvedl Kadrnka.

Mirka Topolánka napadli čtyři mladíci, zasáhli ho kamenem v obličeji - čtěte ZDE

Topolánkovu volební kampaň parodují na internetu - čtěte ZDE

Podle mluvčího Kupky se incident odehrál po skončení turnaje v plážovém volejbalu. Mladíci nejdřív předsedu ODS obstoupili a slovně na něj zaútočili. Pak po něm jeden z nich hodil kamenem, který Topolánka zasáhl a způsobil mu krvácející ránu nad okem.

Podle jihomoravského volebního manažera Zdeňka Mokrého zásahy kameny dostali i další lidé, kteří se akce účastnili. Ránu utržil i on. Vajíčka, která podle některých médií vzduchem létala také, Mokrý neviděl.

Útočníci měli situaci snazší o to, že Topolánek na své předvolební cestě jihem Moravy neužívá ochranku, ač by podle Kupky mohl. Zatím prý ani neuvažuje o tom, že by si ji pro konec akce Léto s Topolem pořídil. "Chceme, aby to přes tento incident probíhalo, pokud možno, v co nejpřirozenější podobě," uvedl Kupka.

Útok odsoudili premiér i sociální demokraté

Incident odsoudil premiér Jan Fischer. "Něco takového nemá ve vyspělé společnosti místo a pokud lidé chtějí vyjádřit svůj názor, mají příležitost zúčastnit se voleb a hlasovat," uvedl.

Podporu a solidaritu Topolánkovi vyjádřil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Pevně věřím, že Policie ČR učiní vše pro to, aby pachatelé tohoto zákeřného útoku byli co nejrychleji odhaleni a potrestáni. Odsuzuji jakoukoli formu násilí a osobní útoky v politické kampani," uvedl Paroubek v písemném prohlášení.

Připojil se také jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), v jehož regionu se nyní Topolánek pohybuje: "Politika má být soubojem programů a ideálů, nikoli fyzického násilí."

Související