Zhruba 120 příznivců krajní pravice se v sobotu sjelo do Svitav, kde byl plánovaný pochod městem k připomenutí Vlastimila Pechance, skina odsouzeného za rasově motivovanou vraždu.

Do města se skinheadi a další radikálové sjeli počtvrté, tentokrát jim však pochod narušil hustý déšť, a tak se rozhodli své projevy pronést místo plánovaného svitavského náměstí přímo u vlakového nádraží. Rozešli se pak krátce po čtvrté hodině odpoledne.

Na místě bylo několik desítek policistů, mezi nimi těžkooděnci i antikonfliktní tým. Pochod monitorovali také úředníci svitavské radnice.

"Účastníci zákon neporušili, pochod jsme rozpouštět nemuseli," řekla mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Skin Vlastimil Pechanec v roce 2001 ve Svitavách bodl Roma Otu Absolona dvakrát do břicha a třicetiletý muž zraněním v nemocnici podlehl. Soud jej o dva roky později odsoudil na 17 let. Družka Oty Absolona v roce 2002 podlehla rakovině. Pár měl dvě malé děti.

Znalci Pechance označili za člověka těžko převychovatelného. Pechanec se u soudu hájil tím, že celý proces je vykonstruovaný a důkazy označil za smyšlené. Pořadatelé demonstrace chtějí dosáhnout obnovy procesu.

Scénář letošní akce byl podobný jako předešlé roky. Pořadatel přečetl dopis odsouzeného Pechance, vybíraly se také peníze na jeho podporu. Protestní akce se zúčastnila Pechancova matka.

Související