Jedním z témat předvolební kampaně bude i zmírnění pravidel konzumace marihuany. Zelení před voliče předstupují s návrhem na dekriminalizaci konopí. To podle předsedy Strany zelených (SZ) Ondřeje Lišky ale neznamená, že si přejí legalizaci této lehké drogy. "Zatímco legalizace znamená, že by je stát certifikoval a dál reguloval jejich prodej, dekriminalizace znamená, že jejich užívání v rozumné míře není trestným činem, takovéto jednání není kriminalizováno, ale zároveň není legální," řekl ČTK.

Rozdíl popsal předseda nyní nejmenší parlamentní strany na příkladu studenta, který by byl přistižen, jak za školou kouří marihuanu. V případě dekriminalizace by se o tom dozvěděli rodiče, škola, psychologové, ale hoch by nebyl trestně stíhaný. "Neroztočila by se spirála kriminalizace toho jedince, ale nastoupila by preventivní opatření, která by ho měla obrátit na cestu bez drog," uvedl Liška.

Stejně jako alkohol a cigarety 

Poslanci Strany zelených neúspěšně usilovali o zmírnění sankcí hrozících za užívání konopí už loni na podzim při projednávání nového trestního zákoníku. Navrhli netrestat pěstování a šíření konopí a jeho produktů mezi osobami staršími 18 let.

"Ve vztahu k dospělým osobám nepovažovali předkladatelé novely užívání těchto látek za rizikovější než zneužívání alkoholu či tabákových výrobků," zdůvodnili Zelení na svém partajním webu legislativní snahu.

Podobně aktivisté z iniciativy Konopí je lék chtěli po poslancích, aby umožnili beztrestně pěstovat a používat marihuanu k léčbě nemocí, a to až půldruhého kilogramu ročně. Proti se postavili lidovci.