Pracovníci ekonomického odboru chomutovské radnice za asistence strážníků v úterý začali exekučně zabavovat movitý majetek dlužníků města. Během dopoledne stihli zabavit majetek ve třech bytech.

Pracovníci magistrátu v tričkách s nápisem Správce daně zazvonili v 10 hodin na jeden z bytů v Borové ulici v panelovém sídlišti Zahradní. Jako první přišli o část majetku Evžen Bílý a jeho družka Anna Tancosová se dvěma syny a dcerou ve věku od osmi do 11 let.

"Dlužím za poplatky za odpad. Chtěl jsem se domluvit na splátkovém kalendáři, v úterý dostanu sociální dávku. Nelíbí se mi proto, že k nám exekutoři vtrhli už dnes, navíc před dětmi, které probudili. Odvolám se," řekl novinářům Bílý. Městu údajně dluží 840 korun, exekutoři v bytě zabavili počítač, televizi a audio soupravu.

Není to kampaň, ale kontinuální akce

Exekucím přihlíželi i ostatní obyvatelé domu. "Je to správné. Lidi by měli vše řádně platit," citoval server lidovky.cz  komentář starší nájemnice. Opačný názor měl její soused: "Osm let nic nedělali a najednou před volbami dělají tohle."

Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS) odmítá, že by nová vlna exekucí byla záměrně načasovaná do předvolebního období. "Já to vůbec nevnímám, že by to mělo mít nějakou spojitost s předčasnými volbami. Je to kontinuální akce," uvedla Řápková, dvojka na ústecké kandidátce ODS.

Najatí svalovci a zámečník

Město přestalo využívat služeb najatých exekutorů. Podle primátorky je na ně vyvíjen enormní tlak a odstupují od spolupráce. Vedení města proto posílilo odbor ekonomiky fyzicky zdatnými zaměstnanci, kteří jsou schopni práci v terénu vykonávat.

Nečinnost soudních exekutorů podle Řápkové zvyšuje náklady města. "Přijali jsme tři nové pracovníky, mzdové náklady představují zhruba 60 tisíc korun měsíčně. Navíc musíme zabezpečit zabalení, uložení a dražbu zabavených věcí. Tyto náklady ale můžeme zpětně napočítat dlužníkům," vypočítala.

Tým exekutorů městského úřadu má i vlastního zámečníka. Jeho služeb exekuční četa využila hned u druhého bytu. Jeho otevření trvalo 45 minut, v bytě nikdo nebyl. Pracovníci ekonomického odboru poté zabavili nemovité věci, průběh exekuce zaznamenali na kameru.

Dluh 40 milionů korun

Řápková upozornila, že exekuce jsou součástí daňového řízení, město proto nesmí zveřejnit informace o výši pohledávek jednotlivých dlužníků. "Za pět až sedm let však tito lidé nashromáždili na pokutách a poplatcích dluh 40 milionů korun. Tyto peníze nám vrátí. Navíc jim chceme i pomoci. Podaří-li se nám zabránit, aby se dopouštěli drobné kriminality, nebudou dostávat pokuty. A nebudou mít dluhy," doplnila.

Zabavovat budou nadále i peníze či movité věci dlužníků, kteří pobírají sociální dávky. Exekuce se však přesunuly mimo budovu magistrátu, město tak respektuje rozhodnutí krajského soudu.

Exekuce budou podle primátorky časově neomezené, dlužníci s nimi musejí počítat minimálně jedenkrát týdně. "Chceme vymoci veškeré pohledávky, jež můžeme. Tedy za nezaplacené pokuty za přestupky a drobnou kriminalitu a z neuhrazených poplatků, což se týká stovek lidí. Nemůžeme vymáhat pohledávky za nájemné, to je v pravomoci jen soudních exekutorů. Za asistence strážníků budeme chodit do bytů, budeme dlužníky sledovat, čekat na ně před hernami, zastavovat je na ulicích, chodit za nimi do hospody. Budeme prostě všude," řekla.

Související