Policisté začali prověřovat údajné výhrůžky ministrovi vnitra Martinu Pecinovi, které se objevily na internetových stránkách Autonomních nacionalistů. ČTK to řekl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Po větě "Víme o Vás, Zuzano O. a Žaneto F.", adresované svědkyním v kauze žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku, přidali totiž extremisté na svůj web i výrok "Víme o tobě, Martine Pecino!" Zda poskytli policisté ministrovi ochranu, však prezidium neuvedlo.

"Kriminalisté o větě na stránkách nacionalistů vědí a případem se zabývají," řekl Ibehej. Stejně tak již několik dní prověřují, zda považovat za výhrůžky věty namířené proti svědkyním ve vítkovské kauze.

Kvůli pravicovým extremistům začali policisté Pecinovu rodinu preventivě hlídat již v červnu. Ochranku dostal i syn premiéra Jana Fischera. Zda tato ochrana trvá, nebo zda bude případně obnovena, Ibehej nesdělil. "K bezpečnostním opatřením se nemůžeme vyjadřovat," uvedl mluvčí s tím, že by pak nebyla tak účelná.
Před dvěma měsíci poskytli policisté rodinám politiků ochranu kvůli zákroku, při kterém zadrželi deset pravicových extremistů kvůli pořádání koncertů údajně propagujících nacismus a fašismus. Policie předpokládala, že se pravicová extremistická scéna bude nadále radikalizovat.

Ministr vnitra zařadil boj proti extremismu mezi jednu ze svých priorit. Od června působí při ministerstvu nová protiextremistická skupina, kterou vede Pecinův první náměstek a bývalý šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Pecinův úřad také nyní dokončuje definitivní podobu žádosti na zrušení krajně pravicové Dělnické strany (DS), kterou by měla vláda předložit Nejvyššímu správnímu soudu v září.
Související