"S Jahnem do šrotu!" "Bez vědy a bez kultury stanou se z nás brzo nuly." Podobné a jiné transparenty v úterý z poloviny zaplavily pražské Palachovo náměstí. Nesli je zástupci iniciativy Věda žije!, za kterou stojí zaměstnanci zhruba 45 ústavů Akademie věd (AV).

Výzkumníci varovali vládu před krácením financování základního výzkumu i celkovým snižováním dotací akademii, které prý povede k jejímu zániku. Za tímto trendem vidí byznysovou lobby, která má ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace pět zástupců - včetně v úterý kritizovaného prezidenta Svazu automobilových výrobců Martina Jahna. Akademie má přitom jen dva.

"Průmyslová lobby v radě upřednostňuje krátkodobé zisky z aplikovaného výzkumu. Rada nemá naši důvěru a požadujeme její okamžitou rezignaci," řekla HN mluvčí iniciativy Zuzana Macek Jílková.
 
Iniciativu přislo podpořit i několik osobností veřejného života, například katolický kněz a profesor Univerzity Karlovy Tomáš Halík či bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Některé jejich projevy si ale odporovaly. Třeba filozof a biolog Stanislav Komárek uznal, že ústavy AV měly být po roce 89 spojeny s vysokými školami. Dnes je na to ale podle něj již pozdě.