Strana zelených (SZ) se domnívá, že správnou cestou do budoucna je postupná privatizace ČEZu po částech. Tuto myšlenku obsahuje nedávno zveřejněný program, který se mimo jiné věnuje i budoucnosti polostátního energetického giganta. Privatizace společnosti ČEZ by prý byla efektivním nástrojem pro omezení vlivu lobbistů na energetickou politiku státu.

Dalším důvodem, proč by chtěla SZ provést privatizaci, je údajně vytvoření lepšího konkurenčního prostředí v oblasti energetiky, které povede ke zvýšení kvality služeb a snížení cen. Dle volebního programu totiž "stávajícímu SuperČEZu viditelně chybí konkurence."
Nicméně je otázkou, jak by SZ chtěla nahradit příjem z dividend. Stát totiž ve společnosti ČEZ drží 69,4 procenta akcií a například z loňského zisku připlulo do státní kasy 18,8 miliardy korun, což tvoří necelá dvě procenta z celkových příjmů rozpočtu. Sama SZ ale přitom jako možné budoucí zdroje pro program Zelená úsporám uvádí "20 miliard korun z výnosů za emisní povolenky a každoročního zisku ČEZ." K tomuto sporu se předseda strany, Onřej Liška, nebyl schopen během dne vyjádřit.

Tabu už nejsou ani jaderné zdroje

Spolu s myšlenkou privatizace si strana představuje vyšší růst investicí do energetických inovací, podporu obnovitelných zdrojů a posílení již výše zmíněného programu Zelená úsporám. Výsledkem těchto bodů by měla být snížená závislost na plynu z Ruska a zmírnění nezaměstnanosti během současné ekonomické recese.

SZ nepopírá ani možnost podpory jaderné energie a využití některých uhelných zdrojů, nicméně stanovuje řadu podmínek a zároveň dodává: "Výstavba nových uhelných nebo jaderných zdrojů musí být až posledním řešením po vyčerpání potenciálu úspor a obnovitelných zdrojů energie."

Program zelených také nepřímo kritizuje dle jejich názoru nedostatečně definovanou strategii ohledně tempa snižování skleníkových plynů. "Po vzoru Velké Británie navrhneme zákon, který stanoví konkrétní závazné tempo snižování emisí skleníkových plynů: o 2 % ročně," upřesňují svojí představu nápravy zelení. SZ věří, že tato iniciativa "rozhýbe" investice do moderních řešení – například do čisté energetiky a zateplování domů.
Související