Největší náměstí v Praze, Karlovo náměstí, je již několik let útočištěm bezdomovců a narkomanů. Podle starostky městské části Praha 2 Jany Černochové se sem nyní přestěhoval také kapsářský gang. "Situace v posledních dnech dosáhla extrému. Vyžadujeme proto velmi razantní zásah," prohlásila Černochová. Radnice proto společně s městskou a státní policií připravila nová bezpečnostní opatření.

Výsledkem je dohoda, podle které bude na náměstí neustále hlídkovat vozidlo strážníků nebo policie, posílené kontroly z odboru životního prostředí a krizového řízení vyšle i městský úřad. Strážníci slíbili zintenzívnit sběr injekčních stříkaček.

Vražda i obtěžování

Nebezpečnost "Karláku" se naplno vyjevila před čtyřmi lety. Střihač TV Nova Michal Velíšek se tehdy při podvečerní procházce s dcerkou v kočárku v parku zastal ženy, kterou neznámý útočník ohrožoval pistolí. Muž však na něho vystřelil a Velíška poté nezachránila ani několikahodinová operace.

Ani v současné době však není situace o mnoho lepší. Ilustrují to četné zápisy nepříjemných zážitků, které mají společného jmenovatele - Karlovo náměstí. Například právničku Kateřinu Zagorovou tam obtěžoval neznámý muž na konci července.

"Na Karláku se na mne nalepil nějakej debil. Přes MP3 jsem ho slyšela dost ztlumeně, ale nejdřív mlel něco o kozách a pak se rozhodl mne osahávat. Odstrčila jsem ho, křikla na něj, ale nedal si říct," svěřila se Zagorová na svém blogu.

Útočníka nakonec udeřila svazkem klíčů do obličeje. Právničky se podle jejího vyprávění zastala pouze jedna další slečna, strážníci pokutující parkujícího řidiče opodál scéně jen přihlíželi.

Radnice chce náměstí změnit

Městská část loni vypsala architektonickou soutěž na rekonstrukci náměstí. V budoucnosti by mělo být čistším a bezpečnějším. Jednou z možností změny je vykácení nízkých křovin, které bezdomovci a narkomani využívají jako toalety.

"To že tam v parku spí bezdomovci, to není nic nového. Ale celkem mě šokovalo, šli jsme o víkendu tam do parku se projít a musela jsem psa vzít do náručí. U stromu ležela stříkačka. Sedli jsme si opodál na lavičku. O pár metru dál feťáci, normálně si nějaký kluk šoup do žíly jehlu," popisuje své zážitky v internetové diskuzi na serveru Omlazení.cz uživatelka s přezdívkou dzivetka.

"Navíc se poslední dobou doslýchám že na Karláku se nově začaly objevovat pouliční pracovnice neboli kněžky lásky," dodala dzivetka.

Řešení? Odsunout problém jinam

Náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema ČTK potvrdil, že na náměstí bude hlídkovat více strážníků, a to včetně psovodů a členů takzvaných celoměstských útvarů, kteří jsou vycvičeni na složitější zásahy. Situaci zde ale jako dramatickou nevidí. "Jsou to opatření, která jsme v minulosti přijali i v jiných lokalitách. Věřím, že v řádu dnů obyvatelé zaznamenají posun k lepšímu," řekl Klema.

Strážníci a policisté se budou snažit lidi, kteří obtěžují své okolí, vytlačit do jiné lokality. Klema připouští, že jinou možnost nemají, protože se většinou nedopouštějí trestného činu, ale pouze přestupku. Současná legislativa, která nedovoluje například obecní šatlavy, nic jiného nepřipouští, uvedl náměstek.

Podle starostky radnice uvažovala, že si najme bezpečnostní agenturu, která by pořádek na Karlově náměstí zajistila. Z toho ale nakonec sešlo, protože její pracovníci mají příliš malé pravomoci.

Související