Romové Milan Pačan a Julius Horváth půjdou na tři roky a 2,5 roku do vězení za to, že předloni napadli v Ostrově na Karlovarsku muže bílé pleti. Další Rom Milan Barkóci, který tehdy ve funkci policisty jejich oběť zastrašoval, stráví za mřížemi tři roky a osm let nesmí pracovat u bezpečnostní složek nebo ve státní správě.

Rozhodl o tom ve středu pražský vrchní soud, který zmírnil rozsudek Krajského soudu v Plzni. Ten útok původně posoudil jako rasově motivovaný. Verdikt je nyní pravomocný.

Případ se stal v prosinci 2007 před jedním z nočních podniků. Horváth a Pačan tam brutálně zbili pětatřicetiletého muže, v jehož klubu se pořádaly romské zábavy. Napadli jej údery pěstí a kopy, několikrát ho také udeřili násadou od lopaty do obličeje a hrudníku. Později zbili i jeho známého, který se ho pokusil zastat.

Podle spisu sice při napadení padaly výkřiky jako: "Zabiju tě, ty bílá svině" a "Žádnej bílej se tu nebude roztahovat na našem teritoriu", tato slova však kromě poškozeného nikdo jiný nepotvrdil. Předseda senátu Jiří Lněnička během středečního líčení prohlásil: "Nic nenasvědčuje tomu, že se jednalo o rasově motivovaný útok."

Horváth s Pačanem podle soudu nikdy dříve rasisticky nevystupovali, druhý napadený byl navíc Rom.

Napadený podlehl nátlaku policisty

Napadený pětatřicetiletý muž se dostal podle své výpovědi s Horváthem a Pačanem do hádky proto, že u něj v podniku prodávali drogy. Ostatně, kvůli drogovým deliktům, konkrétně prodeji pervitinu, je nyní proti Horváthovi vedeno řízení u soudu a hrozí mu až 15 let vězení.

Pačan byl kvůli drogám loni v lednu odsouzen. Proto také dostal vyšší trest.

Barkóci, který tehdy přijel na místo jako policista, se s útočníky znal. Místo aby začal na místě vyšetřovat a vyslýchat svědky, napadenému muži vyhrožoval. Ten pak při výslechu vypověděl, že byl zbit neznámými Romy. Když ke zraněnému přijela záchranná služba, Barkóci jí řekl, že muž uklouzl a způsobil si zranění sám. 

Jak se ukázalo později, Barkóci napadeného muže zastrašoval i při následných výsleších na oddělení. Kvůli jeho jednání tak policejní vyšetřování začalo až po několika měsících.

Všichni obžalovaní požadovali ve středu u soudu zrušení rozsudku. Podle nich napadený muž lhal a některá zranění měl ještě dříve, než se s ním začali Romové prát. Horváth navíc uvedl, že muž nejprve napadl je. Shodně odmítli, že by proti němu použili lopaty. Barkóci pak rozhodně popřel, že by ho zastrašoval a vydíral.

Napadený muž vystupoval jako utajený svědek a čeká ho nová identita.

Související