Vláda jednomyslně odmítla návrh poslance Waltra Bartoše z ODS na odložení státních maturit o rok. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil premiér Jan Fischer.

Původně měly začít státní maturity v roce 2010, přitom zkouška byla naplánována z českého a cizího jazyka. V roce 2012 se měl přidat třetí předmět. Bartoš navrhuje, aby se v roce 2011 maturovalo ze dvou předmětů a v roce 2012 ze tří.

Bartoš už dříve vyjádřil přesvědčení, že mu s prosazením odkladu pomůže i ČSSD. Kritici jejich zavedení v letošním školním roce tvrdí, že logistika a organizace maturit není dostatečně připravená, aby mohly být spuštěny už nyní. Plán na odklad ale kritizovalo ministerstvo školství.

Proti státním zkouškám dospělosti protestovalo v červnu na 7000 studentů. Druhý protest v červenci už měl mnohem nižší účast, studentů přišla necelá stovka. Studenti hovořili o zpolitizování akce. Protesty organizovalo hnutí Green Revolution, za kterým stojí poslankyně Olga Zubová (DSZ, kandiduje za ČSSD) a mediální magnát Jaromír Soukup.

Související