Prezident Václav Klaus, který ve čtvrtek jako první podepsal petici Pro zdravou Šumavu, a pustil se tak do boje s kůrovcem, se v pátek vrátil k tématu globálního oteplování. Představil totiž svou novou knihu, ve které znovu varuje před hysterií kolem změn klimatu. Kniha dostala název Modrá planeta v ohrožení. Navazuje na Klausův předchozí text - Modrá, nikoli zelená planeta, který vyšel před dvěma lety.

Klaus při pátečním uvedení knihy zdůraznil, že se svými názory na globální oteplování zdaleka není osamocen. V předmluvě k nové knize český prezident píše, že nesouhlasí s tím, aby byla "sporná myšlenka globálního oteplování a ještě daleko spornější myšlenka dominantního vlivu člověka na globální klima a na globální teplotu zneužívána k dalšímu radikálnímu vstupu státu a politiky do lidské společnosti". S touto "falešnou doktrínou" je podle něj třeba dál bojovat.
Prezident dlouhodobě hovoří v souvislosti s globálním oteplováním o hysterii, která je daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. V ohrožení je podle něj svoboda a prosperita, nikoli podnebí.

Ekologové nás chtějí ovládat

"Je zřejmé, že ekologisté nechtějí změnit klima. Chtějí změnit nás a naše chování. Přejí si nás kontrolovat a ovládat," napsal v knize Klaus.

Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) z roku 2001 předpovídá, že do roku 2100 naroste průměrná teplota na planetě o 1,4 až 5,8 stupně Celsia proti stavu v roce 1990. Zpráva zároveň konstatovala, že růst teploty způsobuje především činnost člověka, hlavně vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Podle Klause ale i ze zpráv IPCC vyplývá, že náklady na snižování emisí by byly daleko větší, než kdyby se lidé vyrovnali s předpovídaným oteplením.

V prosinci se v Kodani mezinárodní společenství pokusí navázat na Kjótský protokol, který zavazuje průmyslové státy, aby do roku 2020 snížily v průměru o pět až sedm procent emise skleníkových plynů, a dosáhnout dohody o dalším snižování emisí skleníkových plynů. Snahou navrhovatelů je snížit tyto emise ve světě o nejméně 50 procent do roku 2050.

Klaus v pátek novinářům řekl, že kdyby chtěl provokovat, mohl by svou knihu označit za "malý příspěvek ke kodaňské konferenci".

"Pan prezident má samozřejmě pravdu, když tvrdí, že příroda i lidstvo se změně klimatu dokážou přizpůsobit. Cena, kterou za to zaplatí miliony lidí zejména z chudých zemí, bude ale strašná," uvedl v pátek člen Greenpeace Jan Rovenský.

Důvěra v prezidenta klesla

Prezidentu Václavu Klausovi momentálně důvěřuje 59 procent lidí, což je o sedm procentních bodů méně než v červnu. Uvedl to srpnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

I tak ale zůstává hlava státu spolu s obecními zastupitelstvy z pohledu veřejnosti nejdůvěryhodnější ústavní institucí.