Ceny ropy se díky příznivým údajům z ekonomiky navázaly na oživení z konce čtvrtečního obchodování a dostaly se zpět nad 73 dolarů za barel.

Americká lehká ropa (WTI) odpoledne posílila až o dolar a byla kolem 73,35 dolaru za barel. Během čtvrtka přitom sestoupila až na 69,83 dolaru, zatímco na počátku týdne se dostala na desetiměsíční maximum k 75 dolarům. Cena severomořské ropy Brent získala tři čtvrtě dolaru a dostala se na 73,30 USD.

Dnešní růst podpořily čtvrteční a dnešní údaje z americké ekonomiky, podle některých analytiků však byl do značné míry veden spíše technickými faktory. Po čtvrtečních údajích o zmírnění poklesu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí byly dnešní obdobné statistiky z Británie rovněž o něco lepší, než se čekalo. Index důvěry spotřebitelů v USA od Michiganské univerzity sice vykázal za srpen pokles, avšak mnohem nižší, než jaký naznačovaly údaje z poloviny měsíce.

Někteří analytici poukazují na to, že zlepšená ekonomická čísla mají jen krátkodobý dopad a nejsou zatím schopna převládnout nad dlouhodobě nepříznivým výhledem. "Navzdory naší důvěře v oživení během příštích šesti měsíců nemáme ze strany energetiky téměř žádné indikátory, které by naznačovaly, že průmyslová aktivita v USA oživuje," uvedli ve svém týdenním komentáři k ropnému trhu analytici banky J.P. Morgan.


Nad ropným trhem se nadále vznáší stín rozsáhlých neprodaných zásob ropy uložené v námořních tankerech. Velký norský provozovatel tankerů Frontline odhaduje, že ropu nyní na mořích skladuje 40-45 obřích tankerů, což představuje asi deset procent světových námořních přepravních kapacit. Je to však mírný pokles proti začátku srpna, kdy jich bylo 50, a proti dubnu, kdy ropu skladovalo asi 60 obřích tankerů.