Koncepce bude obsahovat plán na vyslání vojáků i civilních expertů, do Afghánistánu by se například mohla v roce 2011 vrátit polní nemocnice. V koncepci nemá chybět ani rozpočet na české vojenské a civilní mise. Úřednická vláda dovede zemi do předčasných říjnových voleb.

Podle Kohouta by bylo dobré, kdyby s koncepcí souhlasili politici napříč politickým spektrem. "Jakýsi dlouhodobější výhled by byl na místě. My tu koncepci máme jaksi z hlediska obecného přístupu. Ale já bych si velmi klonil k tomu, aby byla rozpracovaná i do těch detailů," uvedl Kohout. Koncepce je podle něj důležitá pro zajištění dlouhodobého financování mise.

V Afghánistánu v současnosti působí v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru (PRT) 215 vojáků a několik civilních odborníků a dále jsou v zemi vojáci 601. skupiny speciálních sil v operaci Trvalá svoboda, kteří bojují proti radikálnímu hnutí Taliban. I pro příští rok parlament schválil nasazení vojáků v Afghánistánu, do mise ISAF jich může vyjet celkem 535.

V Afghánistánu bude po další dva až tři roky určitě působit provinční rekonstrukční tým, zdůraznil ministr Barták. Ministr připustil jeho možné navýšení až na 350 vojáků v příštích letech, například příští rok to může být maximálně 275. V PRT budou s civilními odborníky působit vojáci 4. brigády rychlého nasazení či 7. mechanizované brigády, kteří už mají s misemi své zkušenosti.

Do země by se mohla vrátit i česká polní nemocnice, podle Bartáka zřejmě už v roce 2011. Nebude však možná působit v Kábulu, kde působila do konce loňského roku. V hlavním městě Afghánistánu už není její služba tak potřeba, naopak spíše by mohla být tam, kde budou pracovat čeští vojáci.

Třetí složkou afghánského působení je letos ke konci roku prozatím končící práce vojáků 601. skupiny speciálních sil. Ti bojovali v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda na jihu země. Barták dnes uvedl, že také tito elitní vojáci by se do země mohli vrátit v roce 2011. Neuvedl ale, zda nově v rámci alianční mise ISAF nebo opět jako součást Američany vedené Trvalé svobody. Hlídat by také v budoucnu mohli místo policejního Útvaru rychlého nasazení české velvyslanectví v Kábulu.

Poslední složkou české vojenské účasti jsou transportní vrtulníky, které mají v Afghánistánu začít působit do konce letošního roku, meteorologická služba či odborníci na logistiku nebo řízení leteckého provozu, připomněl Barták.