Ministerstvo zahraničí kvůli hospodářské krizi v blízké době patrně uzavře pět až deset velvyslanectví nebo generálních konzulátů v zahraničí. Uvedl to dnes v České televizi ministr zahraničí Jan Kohout. Jakých zemí se rušení bude týkat, neřekl, bude to prý ale tam, kde nyní čeští dipomaté v současnosti "nevidí velkou přidanou hodnotu". O uzavření misí nyní Kohout jedná s politiky a s partnery v zahraničí.

"Je to ještě v procesu. Jednáme s ostatními partnery na politické scéně, vysvětlujeme důvody tohoto procesu... Rozhodně reagovat budu muset," zdůraznil Kohout. Záležet podle něj bude na podobě rozpočtu na příští rok.

Česká diplomacie už na počátku roku musela seškrtat výdaje ve výši 240 milionů korun. Rozpočet české diplomacie byl pro letošní rok schválen ve výši 7,35 miliardy korun, což je zhruba o jednu miliardu víc než v roce minulém. Diplomatům stát přidal kvůli předsednictví EU, plánované účasti země na světové výstavě Expo 2010 v Číně, rozvojové a transformační spolupráci se zahraničím, humanitární pomoci či příspěvkům mezinárodním organizacím.

Pouze samotný chod ministerstva stál dosud podle Kohouta pět miliard korun ročně, úspory se možná budou týkat až dvaceti procent, což by diplomatům zajistilo o miliardu méně. To se projeví právě na uzavření některých misí.

Ministerstvo zahraničí rozhodlo o zrušení některých českých zastupitelských úřadů už v minulých letech. Jednalo se o tři velvyslanectví a čtyři generální konzuláty. Podle dřívějších informací to byly například mise v Uruguayi, Singapuru a konzuláty v Bonnu, jihoafrickém Kapském Městě, Katovicích v Polsku a italském Miláně. Podle bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se tím ušetřilo kolem 120 milionů korun.

Na světovou hospodářskou krizi reagovala nová úřednická vláda Jana Fischera oznámením o škrtech ve státním rozpočtu. O rozpočtu na příští rok dnes neformálně jedná vláda. Kvůli krizi a požadavkům různých rezortů i jejich nepříliš velké ochotě šetřit Česku hrozí, že by rozpočet na příští rok mohl mít rekordní deficit.

Související