Boj s ekonomickou krizí je hlavní prioritou občanských demokratů v jejich volebním programu pro říjnové předčasné parlamentní volby. Předseda strany Mirek Topolánek ho představil v pondělí v Praze. Šéf ODS vysvětloval priority z pódia Slovanského domu spolu se "skutečnými lidmi" v duchu podtitulu programového dokumentu "Program psaný s občany". ODS se v něm vymezuje vůči zadlužení země a způsobu minulého vládnutí sociální demokracie.

Podle Topolánka je ústředním slovem programu termín "řešení", neboť ODS se podle něj chce odlišit od demagogů, kteří staví na strachu a nenávisti. "Jde nám nejen o řešení současné krize, ale především o řešení pro budoucnost. Chceme dát lidem novou naději, novou perspektivu, nabídnout jim nový start," vysvětlil předseda občanských demokratů. 

Hlavními body programu jsou zvyšování zaměstnanosti, nízké daňové zatížení, zdravé veřejné finance, ale i podpora rodin s dětmi, spravedlivý sociální systém, péče o seniory a důchodová reforma. ODS také klade důraz na podporu vzdělávání, dostupnější lékařskou péči, podporu podnikání, nižší byrokracii, bezpečný stát, boj s korupcí, pružnější soudnictví a v zahraniční politice úzkou transatlantickou vazbu.

"Není to program ani pro politruky ani pro papaláše. Je to program pro budoucnost, pro lidi, kteří život plánují dál než jedno volební období," oznámil v úvodu prezentace programu Topolánek. "Program ODS nenabízí almužny a nesplnitelné slib," dodal.

Svůj programový dokument, s jehož zveřejněním čekala až na konec prázdnin, ODS představila ve velkém stylu, v sále byli přítomni kandidáti strany z krajů, vedení ODS, novináři i členové takzvaného Modrého týmu, tedy na internetu organizovaného sdružení příznivců. Prezentaci jednotlivých priorit provázely animované klipy výtvarníka Vladimíra Jiránka. V klipech ODS poukazuje na podle ní chybné postupy minulých sociálnědemokratických vlád.

Vyrovnaný rozpočet do roku 2017

Úspěšné zvládnutí ekonomické krize je přitom podle předsedy ODS předpokladem dalšího postupu. Do čtyř let chtějí občanští demokraté zastavit růst státního dluhu a do roku 2017 dosáhnout vyrovnaného veřejného rozpočtu. Odmítají ale trvalé zvýšení daní. ODS prosazuje také garance úvěrů pro malé a střední podniky a zrychlené odepisování majetku i po roce 2010. Doba splatnosti faktur státu, krajů a obcí vůči dodavatelům by měla být zkrácena na 30 dní.

ODS zároveň slibuje snížit administrativní zátěž do roku 2010 o 20 procent. Dalšími ekonomickými prioritami strany je udržet nízkou inflaci a úrokové sazby a zabránit zneužívání sociálních dávek. Vláda by v příštím volebním období podle ODS měla jednoznačně stanovit termín přijetí eura v ČR.

ODS v programu slevila z některých svých předchozích ambicí. Místopředseda ODS Petr Nečas na tiskové konferenci například uvedl, že privatizace zdravotních pojišťoven nepřichází v tomto volebním období v úvahu. 

ČSSD se bude srovnávat s vládou ODS

V pondělí dopoledne zahájili novou fázi kampaně také sociální demokraté. ČSSD v ní chce srovnávat svůj program s činností a s některými návrhy vlády Mirka Topolánka v posledních třech letech. Mimo jiné uvádí, že ODS zavinila rekordní zadlužení státu, pokles životní úrovně důchodců či znehodnocení důchodů příštích generací. Topolánkova vláda prý také přispěla ke vzniku justiční mafie a k rozvoji politické korupce v zemi. Sociální demokraté chtějí všechny tyto údajné prohřešky napravit.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka také obvinil ODS, že porušila většinu svých předvolebních slibů z roku 2006, a je tedy nedůvěryhodná. "Není možné ODS věřit cokoli, co bude před těmito volbami do Poslanecké sněmovny slibovat," řekl. Podle něj je zřejmé, že "ODS nemá žádné skrupule a provede po volbách cokoli".

Související