Krajský soud v Ostravě v pondělí odsoudil někdejšího řidiče tramvaje Petra Hrocha ke čtyřem letům vězení. Podle obžaloby loni v dubnu zavinil na jednokolejné trati nedaleko Ostravy tragickou srážku dvou tramvají. Zemřeli při ní tři lidé a dalších několik desítek se zranilo. Soud tak Hrochovi zvýšil tříletý trest, který mu v lednu vyměřila soudkyně novojičínského okresního soudu.

Soudkyně krajského soudu původní trest označila za nepřiměřeně mírný, a to hlavně s ohledem na následky, jaké srážka měla. Přestože zabezpečení na trati by šlo podle ní označit za téměř primitivní, k samotné tragédii vedlo jednání obžalovaného. 

Hroch loni 11. dubna nepočkal na určeném místě na křížení s protijedoucí tramvají, soupravy se pak na jednokolejné trati čelně srazily. Ještě před lednovým procesem u okresního soudu v Novém Jičíně Hroch tvrdil, že je připraven přijmout trest. Za obecné ohrožení mu hrozilo tři až deset let vězení. Nakonec se ale odvolal, protože věřil v možný podmíněný trest.

Na jednokolejné trati už funguje elektronické zabezpečovací zařízení, které by mělo podobným srážkám zabránit. Až do nehody ale vše záviselo pouze na pozornosti řidičů. A jak se později ukázalo, loni v dubnu to nebylo poprvé, co proti sobě tramvaje vyjely. V předchozích případech ale řidiči vždy stihli soupravy ubrzdit a celá záležitost se vyřešila couváním.

Tragická nehoda se stala mezi zastávkami Poruba koupaliště a Vřesina. Celkem bylo v tramvajích smrti 87 cestujících. Tři zemřeli, 11 dalších utrpělo těžkou újmu na zdraví s léčením delším než šest týdnů, 29 lidí bylo zraněno středně těžce a 22 osob utrpělo poranění lehká. Hmotná škoda byla vyčíslena na nejméně 2,5 milionu korun.
Související