Historický vlak Winton Train se v úterý v devět hodin vypravil na čtyřdenní cestu z pražského Hlavního nádraží do Londýna. Mimořádná souprava pojede stejnou cestou, jakou před 70 lety absolvovaly děti zachráněné britským občanem Nicholasem Wintonem. Winton těsně před začátkem druhé světové války zachránil 669 většinou židovských dětí z protektorátu tím, že zorganizoval jejich převoz do Británie. Musel pro ně zajistit povolení k výjezdu, přijetí v britských rodinách a složit kauci.

"Tento vlak musí upozornit na narůstající extremismus a antisemitismus v Evropě i ve světě," řekl předseda senátu Přemysl Sobotka. Na symbolickou cestu se vypravily některé z tehdy zachráněných dětí spolu se svými rodinami. Dále v dobových vagonech tažených parní lokomotivou cestuje Wintonova dcera Barbara, vítězové studentských soutěží vztažených k Wintonovu činu a řada osobností.

Winton má pasažéry vlaku osobně přivítat 4. září v Londýně. "Otec nežije minulostí, nýbrž současností. Proto podporuje tento projekt, který nabádá mladé lidi, aby se rozhlíželi kolem sebe a věnovali se šíření dobra," řekla Barbara Wintonová. Připomněla také, že Winton by děti nedokázal zachránit sám bez dobrovolné pomoci dalších lidí v Československu i ve Velké Británii. 

Zachránění mají na 5000 potomků

Součástí úterní slavnosti bylo i odhalení sousoší od autorky Flor Kentové na pražském Hlavním nádraží. Dílo znázorňuje tehdy třicetiletého Wintona se dvěma z dětí, které zachránil. "Sochy byly zhotoveny podle skutečného modelu. Postavička děvčátka je vnučkou skutečné přeživší," řekla Kentová.

Zachránění, z nichž jich v Česku žije 16, mají na 5000 potomků. Winton sám na svůj čin nikdy neupozornil, jeho zásluhy pomohla až před dvaceti lety zveřejnit historička Elisabeth Maxwellová a nověji i slovenský režisér Matej Mináč ve filmu Síla lidskosti. Winton byl povýšen do rytířského stavu, má britská i česká vyznamenání, například Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Odjezdem vlaku vyvrcholil projekt Winton Train - Inspirace dobrem, který byl veřejnosti představen poprvé loni v květnu. Po dobu trvání projektu probíhala řada akcí určených zejména jako příklad mladým lidem.

Například studenti středních a vysokých škol, inspirováni příběhem Nicholase Wintona, v soutěžích vyhledávali a zachycovali v podobě filmových dokumentů, literárních prací, fotografií nebo uměleckých počinů příběhy osobní odvahy a dobra v současném světě.

Související