O bezplatnou letenku domů a příspěvek do začátku 300 eur (asi 7660 korun) projevilo zájem ve druhé fázi projektu takzvaných dobrovolných návratů 82 cizinců, kteří v Česku vinou ekonomické krize přišli o práci. Informoval o tom Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra. Druhá fáze začala 27. července, v první se jich domů vrátilo 1871.

Nejčastěji se chtějí vrátit domů opět Mongolové. O bezplatný návrat do vlasti jich k 27. srpnu požádalo 47, dvacet zájemců je z Vietnamu, třináct z Uzbekistánu a po jednom z Moldavska a Ukrajiny. Nejvíce jsou žádostmi zatíženy inspektoráty cizinecké policie v Praze, Plzni a Pardubicích. Do vlasti se vrátilo třináct zájemců.

V první fázi, která začala 16. února a skončila 24. července, dostávali cizinci do začátku 500 eur (asi 12.770 korun). Z celkového počtu 1871 cizinců jich bylo z Mongolska 1220. Druhou pozici pak s počtem 287 obsadili občané Uzbekistánu a třetí Vietnamci, kterých požádalo o bezplatnou letenku 239. Náklady na první fázi projektu ministerstvo vyčíslilo na 60,2 milionu korun.

Do druhé fáze, která začala 27. července, se může přihlásit maximálně čtyři tisíce cizinců. Náklady na tuto část vyjdou podle ministerstva na 50,7 milionu korun.


Od 15. září chce ministerstvo spustit dobrovolné návraty i pro cizince, kteří v Česku pobývají nelegálně. Ti však nedostanou žádný příspěvek do začátku, jen zaplacenou letenku. V případě, že si budou schopni sami hradit cestu domů, čeká je prý podstatně kratší zákaz pobytu v Česku, než je obvyklé při vyhoštění.

 

Související