TOP 09 jako poslední ze stran, které by se mohly dostat do Sněmovny, představila volební program. V době krize chce snižovat státní výdaje, zpřísní vyplácení dávek i podpory v nezaměstnanosti nebo navrhuje zavedení školného pro vysokoškoláky i spoluúčast nemocných u lékaře. Šetřit by podle TOP 09 měly i úřady.

Podle lídra strany Karla Schwarzenberga není program radostným čtením, ale strana v něm říká pravdu o hospodářské situaci Česka. Každý bude muset přispět, "aby se naše národohospodářství uzdravilo", řekl Schwarzenberg. "Co nenabízíme, jsou nové dávky, nové daňové úlevy pro kohokoli a plané sliby," doplnil spoluzakladatel strany Miroslav Kalousek.


Roman Šmucler jako lídr krajské kandidátky za Karlovarský kraj vidí jako největší problémy  nezaměstnanost, správné použití evropských dotací, zdravotnictví a školství. Kampaň v kraji bude navíc skromná a kandidáti si ji budou hradit převážně ze svého.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Je ve vasi strane nekdo, kdo chce delat politiku pro cechy? Prozatim vidim prosazovani zajmu Bilderbergu, CFR, Trilateralni komise, Vatikanu... Nic pro nas... Rekl bych, ze do Top 09 se izolovala vetsina smejdu z ceske politicke sceny.
roman šmucler
Mohl bych teď lacino sbírat body a říci, že jsem v politice dva měsíce, do vatikánu jezdím jako turista a do těch spolků mě nezvou. Jako doktor ale vím, že když Vás do mezinárodních spolků zvou, je to ku prospěchu věci, neboť se hodně dozvíte. To ale neznamená, že Vás někdo řídí, jenom nejste "mimo mísu". Popravdě přede mnou o těchto institucích nepadlo ani slovo. tedy zrovinka mě určitě nikdo neřídí a TOP 09, pokud vím, také ne.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký význam má volit TOP09, když je jasné, že po volbách se stejně k prosazení svého programu nedostane? Buď vznikne velká koalice ODS+ČSSD a TOP09 bude v opozici, nebo vznikne koalice ČSSD+TOP09+KDU-ČSL a pak budete muset popřít skoro vše ze svého programu.
roman šmucler
tak několik důvodů: 1/ Myslím, že by TOP 09 mohla porazit komunisty, pokud se bude opravdu snažit. To by mohlo ale velmi změnit celé klima v ČR a pomoci nejenom pravidi ale ČSSD, která by mohla ubrat "plyn". 2/ V Českém parlamentu je za určitýchokolností 5 hlasů stejně důležitých jako 30, 40 či 80. TOP 09 se velmi jasně vyprofilovala a má program, který chce věci řešit i za cenu, že těch hlasů bude třeba míň. To je docela záruka pro budoucí vládní program. Pokud by TOP 09 voliče zradila, byl by to ale rychlý konec.
Čtenářský dotaz
Konečně někdo, kdo si nehraje na liberální stranu, a poté nešíří kolem sebe jenom populismus. Doufám, že se dostanete do parlamentu. Moje otázka: Jak konkrétně si spoluúčast pacientů představujete? Za co všechno by se platilo? Plynuly by z toho pro dotyčného i výhody a jaké? Díky za odpověď
roman šmucler
Teď jsem na vážkách- jedna věc je, co by se líbilo nám a druhou bude vládní program (což bude kompromis- pravda budeme-li u toho). Nelze ale ustoupit od toho, že si mohou pacienti ke svému prospěchu připlácet legálně na lepší péči a ne jako nyní úplatky. Nám jde ale o totální změnu chápání zdravotního pojištění. To je POJIŠTĚNÍ!! Tedy peníze na nepředvídatelné události- rakovina, infarkt, úraz- musí být dost peněz aby v těchto chvílích byla léčba dokonalá. Mám-li jako každý rok rýmu, koupím si kapky a léky ze svého. Regulačních a jiných poplatků bude více. Ale také bude lepší péče o lidi s infarktem v pohraničí a na to se v debatě o 30 Kč zapomíná. Neboť mrtví, jak známo nevolí.
Čtenářský dotaz
spousta mých známých by volila TOP09 ale radši chce na jistotu volit ODS - zkuste mi dát argument proč se nebát volit vás - máte například spočítaný hrubý odhad poslaneckých mandátů pokud se TOPka těsně nedostane do sněmovny? (a KDU ano)
roman šmucler
Kdo se podívá do statistik vidí, že když sečteme statistiky, kolik lidí by před vznikem TOP 09 volilo KDU-ČSL a ODS a nyní tento stav porovnáte se součtem KDU-ČSL-ODS-TOP 09, vidíme, že jakoby voličů zázračně přibylo. Jsou to třeba lidé, kteří kdysi volili ODS ale teď už prostě nemohou- třeba v budoucnu, když se cosi změní. Teď ale ne. Jsem jeden z takových voličů.Podobně sbíráme hlasy lidí z ČSSD, kteří chtějí změnu u nich. Klíčoví do budoucna jsou ale konzervativní voliči, kteří pokud se nemohli ztotožnit s KDU-ČSL (mnapříklad protože nebyli věřící), tak měli problém najít stranu svého srdce.
Čtenářský dotaz
Jste lékař a podnikatel. Co vás přimnělo kandidovat za TOP 09? To máte málo práce :)? Nebo vám ubývají peníze :) ?
roman šmucler
Peníze mi ubývají od té doby, co jsem v politice. Řeknu Vám tajemství- i běžný primář v nemocnici si vydělá více, než poslanec, pokud chce. Kvůli penězům půjde do parlamentu jen opravdu neschopný a nemravný člověk. Přesto jsem do toho vlaku nastoupil, například proto , že přispívám státu milióny měsíčně na daních spolu se svými spolupracovníky a ty někam mizí. Nebo proto, že mám dost korupce, která ničí schopné. No a taky nechci 20 let po revoluci u moci komunisty.
Čtenářský dotaz
Jaké je stanovisko TOP09 k regulaci nájmů a k rozdávání obecních bytů vyvoleným "za hubičku" v privatizaci?
roman šmucler
Nejsem expert na tuto otázku. Tedy můj názor- regulované nájemné na základě toho, kdo si stihnul byty v socialismu obsadit je velký přežitek socialismu ničící ty nejpotřebnější- mladé rodiny. V pohraničí při dosídlování je to skoro neřešitelný problém. Ceny nesmějí být deformovány, musí být soudní ochrana proti cenovým excesům a sociální případy mají mít adresnou dávku.
Čtenářský dotaz
Jaký máte názor na stávající volební systém (rozdělení na mandáty)? Například z celého Karlovarského kraje se dostane do parlamentu jen 5 poslanců, tzn malé strany, které nemají alespoň 15 % jsou bez šance.
roman šmucler
Tak je to nespravedlnost s já v tomto kraji vedu de facto senátorskou kampaň- buď mě lidé budou chtít jako osobnost a změnu, kterou přináším, nebo ne. Ale nebrečím,myslím, že vůle po změně je zrovna v tomto kraji veliká. Po volbách je potřeba si říci, zda chceme poměrný systém- tedy více vyprofilovaných stra. nebo dvě megastrany, které musí slíbit všechno všem a by to procento navíc získaly. To je většinový systém. Tento hybrid, co tu máme , je ale velmi něšťastnou zlatou českou středovou cestou do pekel.
Čtenářský dotaz
Dobry den, jak se stavite k pripadne povolebni koalici s CSSD? Dost silne premyslim o tom vas volit misto ODS, jen mam strach aby po prepoctu na poslanecke mandaty nemel muj hlas mensi vahu nez hozeny prave ODS. Co si o tom myslite?
roman šmucler
Pan předseda Schwarzenberg to řekl krásně a jasně: ČSSD je legitimní partaj- leč s jiným vedením. Dokud nenastane změna, nikoli.
Čtenářský dotaz
Nezařadíte do programu např. skoncování s politickou arogancí vůdči občanům ČR, nebo je toP jen další strana, co dává prostor lidem na které nezbyla korýtka jinde...??pozn. poslanecká imunita, vyplácení výloh za nevyužité služby ...
roman šmucler
Já nechci slibovat hory doly černý les. Vše toto bychom chtěli vyřešit a máme to v programu. Stačí, když nám dáte 51% hlasů a je to. Pokud nám dáte méně, jako že asi ano, pak budeme prosazovat velmi zúženou imunitu poslanců. Co se týče náhrad poslancům, pan Kalousek velmi bojoval za změny jako minist, je to tedy dost jasné.
Čtenářský dotaz
Jaký máte názor na stávající volební systém (rozdělení na mandáty)? Například z celého Karlovarského kraje se dostane do parlamentu jen 5 poslanců, tzn malé strany, které nemají alespoň 15 % jsou bez šance.
roman šmucler
Už jsem odpověděl a doufám, že těm komunistům mandát vezmeme (těm bych ho rád vzal nejvíce).
Čtenářský dotaz
Vážený pane, stále slyším jak je Vaše seskupení pro podporu podnikání a podnikatelů. Položím Vám jednoduchou otázku - budete prosazovat zrušení danš z kapitálových výnosů, tedy jednoduše daně z dividend? Pokud nikoliv tak jsou Vaše slova o jakékoli podpoře pouhou frází. Daň z dividend je nemorální zlodějna, protože je-li cílem podnikání zisk, tak poté již nemůže být dál zdaněn. Abyste se dostal k čistému zisku musíte zaplatit DPH, odvody zaměstnancům a hlavně daň z příjmu. Kapitálová daň je již čtvrtá v řadě a popírá svojí existencí vlastní podstatu podnikání.
roman šmucler
Hezký den, nestidím se říci, že na něco nejsem největší guru. To je dotaz pro pana Kalouska- jedna věc je, co by se nám líbilo a druhou věcí je "díra" ve státní kase- neznám přesně jeho jednací pozici. Také by se mi to líbilo ale jako podnikatel mám i jiné potřeby. Hlavně aby mi ostatní strany daně nezvýšili- jako, že zvýší.
Čtenářský dotaz
Dobry den, rad bych znal Vas nazor na Akademii ved a jeji ucast na vedeckych a vyukovych programech? Myslite, ze to je relikt minuleho rezimu ci je to instituce, ktera ma jeste dnes sve opodstatneni? Dekuji
roman šmucler
Akademie věd je v mnoha svých ústavech pýchou této země, naše budoucnost je v nových poznatcích a technologiích. Moje podnikání stojí na nápadech lidí z univerzit a Akademie- je to zlato této země. Bohužel nejsem expertem na přesnou optimalizaci této instituce- ale jistě by se dalo něco najít. Abych nebyl alibista- dodnes se v naší vědě finacuje mnoho projektů, aby se pomohlo kamarádům. Pokud dotáhneme přesné a exaktní hodnocení, peníze si najdou svůj nejlepší cíl. Hlavně ne soutěže "krásy" a subjektivní rozhodnutí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jsem ráda, že se na naší politické scéně vyskytla strana, která se i před volbami nesnaží naslibovat voličům hory doly, když na ně nejní. Držím palce a otázka zní: jaká konkrétní opatření by chtěla TOP 91 prosadit proti zneužívání sociálních dávek a podpory v nezaměstnanosti. Díky.
roman šmucler
Tak mě se třeba moc líbí to, že kdo dá sám výpověď, nemůže mít dávky- to je totiž taková státem placená dovolená. Takových věcí, které se vzpírají rozumu je tam hodně. Super trefa bylo omezení nemocenských, teď ještě ty invalidní důchody na to, když někomu píchne v zádech neb od dětství ani minutu necvičil...
Čtenářský dotaz
Spojení se Starosty mi přijde skvělé, tak prosím nepromrhejte tento potenciál. V jaké oblasti hodláte ve svěmovně působit? Který výbor? Které zákony hodláte v prvním roce svého mandátu předložit?
roman šmucler
Hezký den. Rád bych do zdravotního výboru a spíše, než jenom na otázky peněz bych se chtěl soustředit na ustanovení systému v našem zdravotnictví. Pracujeme podle zákona z šedesátých let, který s kapitalismem nepočítal. Systém se rozpadl a skuste třeba poslat do nemocnice, kam patří ale oni ho tam nechtějí, třeba pro to , že už mají vyčerpané limity... Akutní medicína musí fungovat jako armáda, jde o životy a vteřiny.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pokud pravice získá po volbách většinu ve sněmovně, myslíte, že by mohlo dojít ke shodě na postavení komunistické strany mimo zákon a ke zrušení KSČM? Byl byste pro? Doufám, že TOP09 získá silný mandát ve sněmovně.
roman šmucler
Úplně by stačilo, kdyby se komunisté dostali mimo hru tím, že dostanou málo hlasů, zrovna třeba méně, než TOP 09. Demokratické strany by si měly umět získat voliče, zákazem komunistů (byť by se mi býval byl libil) už teď naše problémy nevyřešíme.
Čtenářský dotaz
Jaké návrhy zákona hodláte v prvním roce svého mandátu předložit? Ve ktrém výboru hodláte pracovat?
roman šmucler
Řekl jsem to již nahoře- zdravotní výbor a chci nahradit základní zákon našeho zdravotnictví- tj "Zákon o péči..." novým - tj taková zdravotnická ústava.Jestli se to podaří v prvním roce nevím. Jistě chci zajistit spádovost akutní péče, to jde docela rychle. TOP 09 připravuje pod vedením MUDr. zajace velmi komplexní reformu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, byl jsem poměrně jasně rozhodnut dát Vaší straně hlas až do okamžiku,než jsem se dověděl o snaze zavést školné. Jsem odpůrcem klasického školného, nicméně bych navrhoval,aby byl student motivován např. placením za opakování zkoušky, případně nedokončení studia z prospěchových důvodů.Tím by se zabránilo situaci,kdy bude VŠ vzdělání pouze pro ty,kteří na to budou mít,zároveň však bude student motivován ke studiu a nezanedbatelný bude asi i finanční profit školy z vybraných poplatků.Můžete prosím upřesnit,jaký systém poplatků zamýšlíte,co je motivací ho zavést a jak zabráníte tomu,aby nebylo vzdělání pro určitou skupinu lidí finančně nedostupné? Odmítám systém klasického školného a půjček,jelikož mladý člověk,který vyjde z VŠ má většinou plat,ze kterého lze velmi těžko pořídit bydlení,založit rodinu etc...Nezdá se Vám trošku moc jej zatížit ještě splátkou půjčky za studium? Je třeba si uvědomit,že tímto mu téměř znemožňujete založit a rozumně uživit rodinu a ještě více zhoršíte situaci v oborech jako je např. školství. Nebo si myslíte,že absolvent pedagogické fakulty, který nastoupí do školy za 15 000Kč hrubého si může dovolit založit rodinu,splácet hypotéku (či platit nájem) a ještě půjčku za studium? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
roman šmucler
Hezký den.My jsme v situaci, kdy se úroveň našich škol snižuje před očima. Můžeme mít bezplatné, nekvalitní vzdělání jakoby pro všechny ale fakticky pro limitovaný počet (vypadávají z toho lidé z chudých a méně vzdělaných rodin) ale lidé už teď posílají děti do privátních škol všech stupňů, ne že by chtěli, prostě jinak to nejde. Rozumně nastavené školné bude motivovat nejenom studenty ale hlavně učitele. Pak budou lépe placeni i učitelé na všech typech škol a bude po problému. Dejme šanci více lidem. Uvidíte, že školné se promítne i do výše platů absolventů, tedy pokud jim vzdělání nějaké místo zajistí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jsem rozhodnut volit stranu, kterou zastupujete, ale rád bych se zeptal, zda jste nenašli jinou možnost jak finančně pomoci školství než zavedením školeného. Sám jsem studentem vysoké školy a jelikož si již současné náklady spjaté se studiem nemohou rodiče dovolit, musel jsem začít hned po střední škole pracovat na plný úvazek a školu bohužel mohu studovat jen dálkově. Věřte mi, že chodit do práce, následně po víkendech navštěvovat školu, učit se a přitom přepočítávat peníze tak, aby člověk mohl hradit veškeré náklady se studiem spjaté je poměrně náročné. Věřím tomu, že pokud by bylo školné již nyní, vysokou školu bych nestudoval. Nedovedu si při stavu zaměstnanosti dnešních absolvetů a při výši platů pro ně představit, že bych studoval na dluh a po dokončení školy začal studium splácet. Děkuji
roman šmucler
Odpověděl jsem již nahoře. Fakt byste kvůli školnému nestudoval vysokou školu. myslíte si, že byste jako nekvalifikovaný dělník na tom byl lépe? Myslíte si, že Vám ten dělník má to vzdělání zaplatit? Pokud pro Vás vzdělání nemá cenu, kde jsou ty hodnoty za které jste ochoten platit?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane Šmuclere, jaký je Váš názor, potažmo TOP09, na včerejší setkání politiků na Hradě? Pěkně si tam všichni podali ruce (ODS, ČSSD, KSČ...) a dohodli společný postup proti Ústavnímu soudu. Za týden budete opět všichni křičet, v rámci volební kampaně, jak špatný je ten druhý. Je možno tak nevěřit velké koalici a přizvání KSČ k moci? Děkuji
roman šmucler
Nejsem ústavní právník ale to rozhodnutí bylo kontroverzní. politici se domluvili na ústavním zákonu, který situaci vyřeší řádně a navždy. Ano, tak by měla vypadat spolupráce rozumných lidí na správě státu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký je váš názor na pokračující byrokratizaci a socializaci EU (přerozdělování peněz různou formou, kvóty na zemědělskou produkci, ale i zákaz žárovek ...) a nejnověji například direktivu o zvýšení počtu přijímaných nepřizpůsobivých imigrantů povinně i do východoevropských zemí (tedy i do ČR) ? jak budete hájit zájmy ČR proti těmto nebezpečným či šikanózním nařízením evropské komise ?
roman šmucler
Já nejsem ustrašený čecáček. Evropy se nebojím a jsem rá, že jsem teď doma v Praze, jako v Mnichově či v paříži. Povinný pohyb imigrantů je skoro jako za nacistů a bojoval bych proti němu ze všech sil- vetší hloupost si těžko představit. na straně druhé, těm, kteří chrání jižní, horkou, hranici Evropy- Španělsko, Itálie, Francie ale také Slovinsko a v budoucnu asi Chorvatsko či Srbsko, musíme pomoci- materiálně, technicky, finančně. Je to i naše hranice. Já myslím, že se Evropy bát nemusíme, nebo máme strach, že to zase nezvládneme? dělejme si starost o konkurenci z Asie- pokud se v Evropě nedáme dohromady, převálcují nás.Všechny.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, má vaše strana v plánu zavést opravdové zdravotní pojištění narozdíl od současné spíše "zdravotní daně"? Děkuji za odpověď a přeji v nadcházejících volbách více hlasů než dostanou komunisti.
roman šmucler
Přesně tak- pojištění proti nepředvídatelným událostem v rozumné výši a na výbornou kvalitu. Supermarket, kde si každý "urve" , co chce i na velmi předvídatelné věci nikoli. Vyhazování léků beze smyslu též skončí.
Čtenářský dotaz
Byl jste kandidátem či členem KSČ?
roman šmucler
Ne. Třikrát mi navrhli abych se stal kandidátem KSČ a třikrát jsem zdvořile odmítl.
Čtenářský dotaz
Vážený pane doktore, po přečtení programu TOP09 jsem spokojen, dalo by se říci, že program naplnil má očekávání. Naprosto chápu, že výsledná politika jakékoliv koaliční vlády bude průnikem záměrů jednotlivých stran a nutným kompromisem a proto není program konkrétním výčtem přesně popsaných kroků a slibů, které strana po volbách "udělá". Chtěl bych se Vás ale zeptat trochu podrobněji na školné, jsem studentem veřejné VŠ a chápu tedy potřebu nalít do (vysokého) školství další peníze. Jak by to bylo s placením školného dle představ TOP 09 (nebo dle představ Vašich). Jednalo by se o odložené splácení po dosažení určitého příjmu (nebo např. od 4.roku v zaměstnání) a nebo by školné začal student platit v momentě kdy by se stal ze studenta absolvent? A jednalo by se o částku diferencovanou dle oboru? Mnohokrát Vám děkuji za případnou odpověď
roman šmucler
Bude to odložené školné a závislost na typu vzdělání a kvalitě školy být musí. Jinak může platit školné učitel zíkladní školy a jinak právník či lékař. Náklady a kvalita škol se též nesmírně liší. Já bychj osobně byl i pro to aby úspěšní absolventi svým školám přispívali, dobrovolně ( leč aby se to bralo jako slušnost). Kde bych já byl bez Univerzity karlovy, vděčím jí za mnohé. A rád jí pomáhám, jak to jen jde.
Čtenářský dotaz
proc se jednozuby clovek jako vy hrne do politiky?
roman šmucler
Přišel jsem o zub při operaci, třeba přijdu o druhý v parlamentu a bude to symetrické...
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě jak se staví vaše strana ke spolupráci s KSČM? Váš předseda chtěl jako předseda KDU být ve vládě s ČSSD za podpory komunistů - máte v názvu slovo "tradice" znamenáto, že se pan Kalousek opět pokusí dohodnout s kýmkoli? Co nabízí Vaše strana nového - kromě starých politiků a starého porgramu ODS? Děkuji za odpověd
roman šmucler
To je ale naprosto vyloučená spolupráce.
Čtenářský dotaz
V posledních měsících jsem měl možnost poznat opravdu dukladně nemocniční prostředí a jedna věc mě vysloveně otravovala - NESKUTEČNÉ čekání kdekoliv na cokoliv. Chápu že nelze brát nemocnice čistě jako business, ale u doktora často prosedím 2-3 hodiny, které můžu strávit v práci vyděláváním, tím plyne můj dotaz. Byla by možnost v rámci spoluúčasti u lékaře si "předplatit" čekání a jít na řadu dříve nebo v přesně objednaný čas? nechci tím bránit sociálně slabším občanům, spíše bych preferoval, přesně objednaný čas i v jiných hodinách mi přijde jako rozumný kompromis, čekání u lékaře je totiž neskutečný opruz, navíc během dvou hodin mezi kašlajícími, smrkajícími lidmi mi dává solidní šanci si od lékaře ještě něco odnést. Děkuji
roman šmucler
Štve mě to také. V tomto smyslu je medicína business a měla by být lépe organizována. Zavést například objednávání na přesný čas neí přece "raketová věda". Dát infekční pacienty do zvláštní čekárny už bylo zvykem za císaře Franze-Josefa. To je o nepořádku.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslíte si, že je ve veřejném zájmu spíše uspořádat volby předčasné v říjnu nebo (po ignorování existujícího jednorázového účelového ústavního zákona) v řádném termínu?
roman šmucler
nejde nemít volby nyní. Jestli se posunou třeba o měsíc, bude to stát velké peníze a malé strany to vyřadí. Pokud by to mělo trvat rok- oparvdu si myslíte, že nás současný parlament včele s paní Zubovou a panem Melčákem zachrání před hrozbou bankroku. Tušíte , co je v sázce? Podnikám v Maďarsku, to není o právních kličkách, až začneme krátit důcody a platy, bude zle.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, řekněte mi prosím ve zkratce (ač bych to určitě našel i v programu), jaké by bylo zdanění rodin s dětmi (případně včetně dávek, pokud je chcete zachovat) oproti bezdětným v případě, že byste za TOP09 měli volnou ruku vaše návrhy realizovat?
roman šmucler
TOP 09 neplánuje finančně trestat manželkséé páry za neplodnost, na rozdíl od KDU-ČSL. Nevím, jak to odůvodnit. Je to zjevná diskriminace, osobně se nám dítě s pomocí lékařů podařilo po 10 letech a další už ne- jsme asociálové? Bohužel, čas pro rozhovor vypršel, pokračoval bych ale nejde to. Můj mail je roman.smucler@top09.cz
Související