Předčasné parlamentní volby by se mohly konat počátkem listopadu, pokud bude hladce přijata trvalá změna ústavy a bude vždy využito nejkratších termínů. Plyne to z připravovaného harmonogramu dalšího postupu při řešení ústavní krize, který pro politické strany připravují jejich právní experti.

Na práci týmu se ve středu dopoledne domluvili šéfové parlamentních stran s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Janem Fischerem a předsedy obou parlamentních komor.

Jedna varianta je, že Ústavní soud rozhodne včas a vše půjde podle dosavadních termínů, jinak je realistický datum voleb až začátkem listopadu, řekl ČTK Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Experti mají podle něj nyní "technologickou přestávku", ve které se svými politickými zadavateli konzultují průběžné výsledky jednání.

V komisi stranických expertů, o níž ve středu politici rozhodli, zasedl právní poradce sociálnědemokratického poslaneckého klubu Radovan Suchánek. ODS zastupuje Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, kam patří i organizace voleb.

Stranu zelených reprezentuje bývalý náměstek ministryně spravedlnosti František Korbel. Komunisté nominovali podle informací ČTK poslankyni Zuzku Rujbrovou, lidovci místopředsedu KDU-ČSL Pavla Svobodu, TOP 09 pak právníka Vladimíra Balaše. Premiéra reprezentuje Petr Mlsna, sněmovnu ředitel legislativního odboru Petr Kymlička, Senát ředitelka tamního legislativního odboru Dagmar Bělinová. 

Zelení: Čistota voleb je přednější než termín 

Strana zelených (SZ) by uvítala, pokud by sněmovní volby proběhly v původním termínu 9. a 10. října. Volby ale musejí proběhnout "čistě".

"Chceme podpořit jen taková pravidla, která nebudou zpochybněna a budou trvalá," prohlásil na večerní tiskové konferenci předseda zelených Ondřej Liška. "Čistoty voleb" chce SZ docílit i za cenu toho, že by se volby měly posunout i o několik měsíců.

"Demokracie je i po dvaceti letech v České republice nezkušená a mladá, ale rozhodně ne natolik, aby si se situací neuměla poradit," dodal Liška.

Související