Kamiony se opět vrátí v páteční podvečery a sobotní dopoledne na silnice. Tento týden přestane platit prázdninový rozšířený víkendový zákaz jízd a nákladní auta nad 7,5 tuny nebudou smět jezdit pouze v neděli odpoledne. Ve čtvrtek to uvedlo sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

Prázdninový zákaz platil v pátek mezi 17:00 a 21:00, v sobotu mezi 7:00 a 13:00 a v neděli od 13:00 do 20:00. Nedělní omezení platí po celý rok.

Jedním z důvodů omezení provozu mělo být zvýšení bezpečnosti na českých komunikacích. Podle sružení autodopravců byly ale tyto snahy marné. "Opět se ukázalo, že prázdninový zákaz problémy nehodovosti na silnicích nevyřešil, jen zkomplikoval situaci dopravcům a zaplnil parkoviště a odpočívadla u silnic, kterých je nedostatek," uvedl mluvčí Česmadu Martin Felix.

Různé mýto podle denní doby 

Podle ekologických sdružení Dopravní federace a Hnutí duha se po ukončení zákazu ve městech a obcích opět zvýší exhalace a hluk a poklesne bezpečnost na silnicích. Kamiony jsou podle ekologů zdrojem 59 procent exhalací oxidů dusíku a 58 procent částic prachu. Jako řešení vidí namísto časově omezených zákazů zavedení diferenciovaných sazeb mýtného a rozšíření mýta na všechny silnice.

Na zvýšení sazeb mýtného v době dopravních špiček jsou ochotni přistoupit i dopravci, kteří se brání zavedení celoročního pátečního zákazu. Ten ve sněmovně navrhuje poslankyně zvolená za Stranu zelených Věra Jakubková a její předlohou by se mohli poslanci zabývat ještě na zářijové schůzi. Stejně jako u obdobného vládního návrhu je ale její přijetí nepravděpodobné. Naopak změna sazeb mýtného má u politiků podporu.

Související