Pronájmy lázeňských domů ministerstva vnitra, které má příští týden projednat vláda, mohla podle ministra vnitra Martiny Peciny provázet korupce. Informovala o tom Česká televize, podle níž Pecina přišel s tímto podezřením ve své zprávě pro jednání kabinetu. O výhodnosti obchodu se Pecina delší dobu pře se svým předchůdcem Ivanem Langrem.

"Poznatky zjištěné již při průzkumech v rámci přípravné fáze této kontroly ukazují na skutečnosti, které vyvolávají podezření z trestné činnosti a z korupčního prostředí," píše se podle ČT v Pecinově zprávě. Pecina v rozhovoru pro ČT označil za velmi podezřelé to, že v soutěži byl jeden zájemce a že výsledná cena je mnohem nižší než cena, kterou doporučoval poradce.

Podle protikorupční organizace Oživení, která ministra na údajně nevýhodné pronájmy upozornila, by se věcí měla začít zabývat i policie. "Ten materiál je dostatečný k tomu, aby se předal policii a ta zahájila úkony," řekl ČT Tomáš Kramár z organizace Oživení. Pecina k tomu poznamenal, že "pokud je to na to, aby některý z útvarů konal, tak zcela jistě konat bude".

Naopak Pecinův předchůdce ve funkci ministra Langer pronájem hájí s tím, že bude pro stát výhodný. Audit, který má Pecina k dispozici, však podle ČT tvrdí pravý opak. Langer ČT k Pecinově zprávě řekl, že mu to spíš než materiál pro jednání vlády "připadne jako politický pamflet napsaný sociální demokracií a panem ministrem Pecinou".

ČT připomněla, že ministerstvo vnitra o pronájmu nerozhodovalo samo - důležitý byl souhlas ministerstva financí, bez kterého by transakci nebylo možné uskutečnit. "Předmětem povolované výjimky nebyla výše nájemného, ale pouze doba užívání. A k té nám ministerstvo vnitra dalo takové údaje, ze kterých vyplývalo, že je to pro jejich resort ekonomicky výhodnější," řekl ČT mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.


Domy v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Luhačovicích a Františkových Lázních, v nichž se rekreují hasiči a policisté, získala loni do pronájmu firma Temperano za 23,7 milionu korun ročně. Smlouvu uzavřela na 20 let. Cena nájmu je podle auditu 2,6krát nižší oproti tržní ceně nájmů nemovitostí. Stát tak prý za celou dobu pronájmu může přijít až o 100 milionů korun.

Podle Langra audit pomíjí ekonomický rozbor rozhodnutí o pronájmu budov. Závěry auditu odmítli i zástupci firmy Temperana.

Související