Policie ukončila vyšetřování lednového pádu stromu v centru Zlína návrhem na podání obžaloby z obecného ohrožení na tři zaměstnance magistrátu. ČTK o tom v pátek informovala zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková. Strom vysoký asi 20 metrů se zřítil nedaleko zastávky MHD na několik lidí, dva dvanáctiletí chlapci utrpěli smrtelná zranění. Muži ve věku 38, 44 a 58 let údajně vzhledem ke svému vzdělání, znalostem a funkci mohli tragédii zabránit. Hrozí jim tři až 10 let vězení.

Kriminalisté obvinili tři muže v květnu. "Z odborných posudků a důkladného vyšetřování vyplynulo, že tito zaměstnanci Magistrátu města Zlína nepřijali včasná a dostatečná opatření, kterými mohli tragickému pádu stromu zabránit. Dva z nich si proti obvinění podali stížnosti, státní zástupce je ale zamítl jako nedůvodné," poznamenala Bartíková.
Dodala, že policisté v průběhu léta obviněné znovu vyslechli. Jejich obhájci poté podali několik návrhů na doplnění vyšetřování, respektive na výslechy dalších lidí. "Na základě všech shromážděných materiálů vyšetřovatel svou práci ukončil návrhem na podání obžaloby všech třech mužů pro trestný čin obecného ohrožení. Případem se zabýval velmi pečlivě, spis má bezmála šest set stran," přiblížila mluvčí zlínské policie.

Strom byl v havarijním stavu více než deset let

Kriminalisté obvinění opírají o znalecký posudek, na kterém kromě soudního znalce pracovalo ještě dalších deset konzultantů, zabývajících se například studiem chorob rostlin, vlastnostmi půdy, dřevinami, klimatickými podmínkami či zkoumáním vnějších vlivů na organismy. Podle znalců byl strom v havarijním stavu více než deset let.

Obvinění údajně nedostatečnou kontrolou stromu neodhalili sekundární znaky poškození kořenového systému. Podle znalce přitom má tyto zásadní sekundární znaky ukazující na špatný stav stromu rozpoznat každý absolvent střední odborné školy se zaměřením na lesní hospodářství nebo zahradnictví.

Primátorka Zlína Irena Ondrová v pátek ČTK řekla, že město bude ctít ke všem třem obviněným zaměstnancům radnice presumpci neviny, a to až do pravomocného skončení věci.

V okolí stromu proběhly výkopové práce

Podle znalce byl pajasan žláznatý starý asi 80 let, přitom hranice jeho fyzického věku je 50, maximálně 60 let. Stav stromu údajně nemohlo zlepšit ani žádné ošetření. Ublížila mu jak "stresující lokalita", tak i zemní práce, které se uskutečnily v jeho těsné blízkosti například při rekonstrukci starých rozvodů nízkého napětí či vodovodu. Magistrát přitom s provedením výkopových prací souhlasil. Zřícený strom měl pouze jeden živý kořen, zbývající uhnily.

Radnice přitom již v roce 1994 pajasan sama zkoumala. Tehdy znalec jeho stav označil hodnotou čtyři z pětibodové stupnice, kde pětka je známkou "nedostačující". Podle znalce měl být strom odstraněn při hranici fyzického věku.

Mohutný strom se zřítil 22. ledna krátce po 13:00 v centru Zlína v místech, kde několik lidí čekalo na trolejbus či procházelo kolem frekventované zastávky městské hromadné dopravy u tržiště. Dva dvanáctiletí chlapci utrpěli vážná zranění, kterým později v nemocnici podlehli. Různě vážná poranění utrpěli také další čtyři lidé.
Související