Expertní komise složená ze zástupců politických stran a obou komor parlamentu připravila scénář událostí, které by měly vyvést Česko z ústavě-politické krize. Příští týden chce Parlament schválit novelu ústavy, která do budoucna umožňuje jakékoli Sněmovně požádat prezidenta republiky o své rozpuštění.

"Chceme ještě doplnit okamžitou účinnost zákona a úpravu, která stanoví, že v případě, není-li právě zvolený prezident ve chvíli samorozpuštění, pak jej nahradí předseda vlády," vysvětlil další legislativní kroky bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Návrh expertní skupiny počítá i se zrušením nyní napadeného jednorázového ústavního zákona.

Níže detailně popsaný scénář se však začne realizovat při splnění základní podmínky - pokud Ústavní soud ve čtvrtek 10. září na veřejném zasedání vyhoví stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka na zkrácení mandátu Poslanecké sněmovny a zruší termín říjnových voleb. Pokud se tak nestane a soud například diskusi jen přeruší, politici nasměrují volby do listopadu a definitivně upustí od konání v říjnu.

ODS preferuje volby v říjnu 

Bez ohledu na konečný verdikt však chtějí zákonodárci ústavu změnit, aby se podobná situace v budoucnu nemohla opakovat. Na nedělní večer svolal předseda ODS Mirek Topolánek schůzku politických špiček. "Cílem setkání je domluvit co nejefektivnější a nejrychlejší způsob, jak vyvést zemi z ústavní krize a zajistit co nejrychlejší volby," uvedl Topolánek.

Předseda ČSSD pozval na jednání také prezidenta. "Jeho účast je důležitá i vzhledem k tomu, že Ústavní soud pozastavil výkon jeho rozhodnutí o svolání předčasných voleb a prezident byl iniciátorem všech dosavadních jednání," sdělil Jiří Paroubek v tiskovém prohlášení. Václav Klaus prý jeho nabídku přijal. Odpoledne to ale tiskový mluvčí hlavy státu popřel. "Prezident se rád seznámí s výsledky, nicméně samotnému jednání přítomen nebude," uvedl Radim Ochvat.

Občanští demokraté podle pátečního výroku exministra Pospíšila dále preferují jako nejvhodnější termín voleb 9. a 10. října. "Jako zodpovědní politici ale přemýšlíme o dalších variantách," řekl Pospíšil.

Náhradní plán? Volby do 45 dnů

Jaký je "krizový harmonogram" pro případ, že rozhodnutí soudu bude ve prospěch Melčákovy stížnosti? V úterý 8. září by proběhlo druhé čtení příslušného sněmovního tisku, který "bezpečně a konformně" novelizuje ústavu, vysvětlit poslanec a předseda Ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). Po povinném rozestupu 48 hodin by v pátek zákonodárci mohli novelu definitivně schválit a poslat k posouzení do Senátu.

Horní komora parlamentu už avizovala, že hlasování proběhne 11. září. Okamžitě poté by změnu ústavy měl podle plánů podepsat prezident a předseda vlády, aby mohla v pondělí vyjít ve sbírce zákonů a nabýt platnosti a účinnosti.

V úterý 15. září by dolní komora Parlamentu musela nejméně třípětinovou většinou poslanců požádat prezidenta o rozpuštění Sněmovny.

Podle náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka by pak Václav Klaus měl nejpozději 22. září vyhlásit nový termín voleb. Strany by měly lhůtu do 7. října na podání nových kandidátních listin, za následujících 15 dní by se začaly tisknout volební lístky a na začátku listopadu by lidé mohli jít k volebním urnám.