Sociální demokracie navrhuje vyčkat se změnami Ústavy ČR až na příští týden, konkrétně na čtvrteční veřejné zasedání Ústavního soudu, který bude posuzovat stížnost poslance Miloše Melčáka na jednorázový ústavní zákon zkracující funkční období Poslanecké sněmovny.

"Sněmovna by měla vyčkat do čtvrtečního rozhodnutí a teprve poté by měla činit další kroky ve změně ústavy," řekl v pátek na tiskové konferenci Michal Hašek, jihomoravský hejtman a člen expertní komise, jež na řešeních ústavně-politické krize pracuje.

V dopoledních hodinách přitom ODS představila "jízdní řád" legislativních úprav, které počítají s tím, že poslanci se příslušnou novelou sněmovního tisku budou ve druhém čtení zabývat již v úterý. Po dotazů novinářů se snažil předseda sociálních demokratů Haškova slova vysvětlit. "Je jednoznačné, že ty věci mohou běžet souběžně," uvedl Jiří Paroubek. Konečné rozhodnutí by podle něj mělo padnout až po verdiktu soudu.

Volby nejraději v říjnu

Sociální demokracie, podobně jako ODS, preferuje původní termín předčasných voleb v říjnu. Cestu, jak toto datum zachovat, budou politické elity hledat v neděli večer. Mirek Topolánek sezval k jednání předsedy politických stran a obou komor parlamentu.

Jiří Paroubek na seznam účastníků přidal ještě jméno Václava Klause. "Překvapilo mě, že prezident nebyl pozván," pozastavil se nad situací šéf sociálních demokratů. Podle něj by schůzka bez hlavy státu neměla smysl. Klaus ale ústy svého mluvčího účast odmítl. "Pokud budou představitelé politických stran projednávat podrobnosti legislativního řešení stávající situace, prezident se rád seznámí s výsledky, nicméně samotnému jednání přítomen nebude," uvedl Radim Ochvat.

V těchto dnech probíhají také další jednání expertní skupiny. ČSSD odmítla, že by v pátek dopoledne prezentovaný návrh ODS byl upřednostňovanou variantou. "Jsme připraveni přijít s dalšími alternativami řešení, tak aby byly ustavně bezpečné," dodal hejtman Hašek.

ČSSD podle politologů lpí více než ostatní parlamentní strany na původním říjnovém termínu předčasných voleb proto, že se obává vyčerpání své volební kampaně, s níž začala dříve než ODS, a poklesu přízně veřejného mínění, které je jí nyní nejvíce nakloněné. Nemyslí si ale, že jsou obavy sociálních demokratů reálné. Připouštějí však, že do kampaně investovala dosud nejvíce peněz, a proto by také na odložení voleb nejvíce doplatila.