Pražský komunální politik, právník a kandidát ODS do Poslanecké sněmovny Ondřej Lněnička napadl ústavní stížností rozhodnutí Ústavního soudu předběžně odložit vyhlášení předčasných voleb.

Lněnička to sdělil ČTK s tím, že k předběžnému odkladu voleb kvůli ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka nebyl důvod, protože poslanec sám žádný odklad nepožadoval. Kandidát ODS na Melčákovu stížnost v podstatě analogicky kontroval tvrzením, že odkladem voleb na neurčito jsou krácena jeho práva volit i být volen, protože sám kandiduje do sněmovny.

"Věřím, že stejně jako v případě pana Melčáka bude i v mé věci jednat Ústavní soud se stejnou rychlostí a rozhodne do pěti dnů. Doufám, že mi poskytne stejnou ochranu ústavních práv jako panu Melčákovi," uvedl v prohlášení, kterým ČTK o svém postupu informoval. Podle něj Ústavní soud nerespektuje dělbu moci a svým rozhodnutím zasáhl do moci ústavodárné, která náleží parlamentu.

ÚS nestihne Lněničkovu stížnost do čtvrtka projednat 

Mluvčí soudu ale zpochybnil, že by napadení rozhodnutí stihl Ústavní soud projednat do čtvrtka 10. září, kdy Ústavní soud veřejně projedná zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny a jeho soulad s ústavním pořádkem. 

"Zatím nejsem schopen říci, zda jsme již stížnost dostali. Dokument musí projít spisovnou a následně bude přidělen soudci - zpravodaji," uvedl mluvčí soudu Vlastimil Göttinger.

Soud v úterý předběžně zmrazil volby plánované na 9. a 10. října a rozpoutal tak bouři na české politické scéně. Melčák a jeho právník Jan Kalvoda se domnívají, že jednorázovým ústavním zákonem, kterým na jaře Poslanecká sněmovna zkrátila své funkční období a otevřela cestu k volbám, bylo porušeno Melčákovo právo čtyři roky vykonávat mandát poslance.

Politici doufají, že soud ve čtvrtek Melčákovu stížnost shodí ze stolu a vrátí cestu k volbám zpět do původních kolejí. Připravovat začali zároveň novou ústavní novelu, která má umožnit, aby prezident sněmovnu rozpustil poté, co by sami poslanci třípětinovou většinou odhlasovali, že jej o takový krok žádají. Tímto způsobem by se volby mohly konat na počátku listopadu.