ODS bude v letošních volbách do Poslanecké sněmovny, pokud se budou konat počátkem října, kandidovat s číslem 16. ČSSD stejně jako při posledních volbách dostala desítku.

KSČM tentokrát získala číslo 22, KDU-ČSL osmičku a TOP 09 šestku. Čísla v pondělí vylosovala Státní volební komise.

Dosud parlamentní Strana zelených, která ale podle průzkumu voličských preferencí nemá moc šancí udržet si pozice ve sněmovně, pro letošní volby obdržela devítku. Suverenita - Strana zdravého rozumu získala čtyřku, strana Věci veřejné číslo 15.

Čísly, která v pondělí vylosovala Státní volební komise, budou označeny hlasovací lístky jednotlivých volebních uskupení, která je také budou moci využít ve volební kampani. Volební strany budou pod těmito čísly uvedeny také na volebním serveru www.volby.cz.

Volby by se 9. a 10. října konaly zřejmě jen v případě, kdyby Ústavní soud ve čtvrtek shodil ze stolu ústavní stížnost poslance Miloše Melčáka a zrušil své předběžné pozastavení prezidentského rozhodnutí.

Varianty vyhlášení předčasných voleb -  původní říjnový termín, nebo posunutí voleb
(text pokračuje pod boxem)

Varianta jedna:

Ruší se jednorázový ústavní zákon o zkrácení funkčního období sněmovny, podle kterého nyní byly vyhlášeny předčasné volby na 9. a 10. října

Obě komory parlamentu schválí ústavní zákon, podle kterého
- prezident rozpustí sněmovnu na její návrh, pokud takové usnesení schválí třípětinová většina všech poslanců, tedy 120 poslanců; rozpuštěním sněmovny zanikají pravomoci i mandát poslanců a jejich nárok na plat
- zkracují se volební lhůty, aby prezident mohl předčasné volby po rozpuštění sněmovny vyhlásit nejpozději 45 dnů před jejich konáním
- na předložení kandidátek mají strany lhůtu 30 dnů před volbami
- při dodržení lhůt je možné uspořádat volby nejdříve 30. a 31. října

Upravená varianta jedna (návrh ČSSD):

Liší se ve způsobu rozpuštění sněmovny. Sněmovna třípětinovou většinou všech poslanců, tedy 120 hlasy, zkrátí své volební období. Sněmovna může až do dne voleb vykonávat své pravomoci, do té doby také platí poslanecké mandáty a poslanci mají nárok na plat.

Varianta dvě:

Schválí se systémová změna ústavy, která ale nebude platit pro volby v roce 2009. Jejich vyhlášení bude ošetřeno jednorázovým přechodným ustanovením, podle kterého
- se využijí všechny úkony, které už byly učiněny v rámci přípravy voleb
- volby budou znovu vyhlášeny na původně stanovený termín 9. a 10. října
- zůstane v platnosti ústavní zákon o zkrácení funkčního období sněmovny

Pokud soud rozhodne jinak, počítají politické špičky s trvalou změnou ústavy. ČSSD a KSČM by i za těchto okolností chtěly volby v původním říjnovém termínu. Právní experti ale varují, že příliš rychle schválenou změnu ústavy by opět mohl někdo soudně napadnout. Většina předsedů šesti politických stran, kteří se v neděli sešli v Senátu, proto počítá s odsunutím voleb o několik týdnů. I předsedové ČSSD a KSČM jsou ovšem ochotní o termínu voleb dál jednat.

Experti doporučují, aby se volby po ústavní změně konaly nejdříve 6. a 7. listopadu.