František Kolář, předseda romského občanského sdružení Sbližování z Hradce Králové, jež se dlouhodobě zabývá prací s Romy, podporuje chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou v boji proti neplatičům a nepřizpůsobivým lidem. Primátorka kandiduje v předčasných volbách do sněmovny z druhého místa kandidátky občanských demokratů v Ústeckém kraji.

"Jsem Rom a s Romy pracuji celý svůj život. Vím velmi dobře, co Romům pomůže, a proto se zcela ztotožňuji s tím, co dělá paní Řápková. Poslední kapkou pro mne bylo rozhodnutí soudu, že exekuce dlužníků byly nezákonné," uvedl Kolář.

Kritizuje ministra pro lidská práva Michaela Kocába. "Z řešení romské otázky se stal pro vládní představitele dobrý byznys. Na ministra Kocába jsou napojeny různé neziskové organizace, které z dotací pěkně žijí, ale pro Romy nedělají vůbec nic. Kocáb navíc Romům škodí i svými výroky. Snažím se Romy přesvědčovat, aby pracovali. Co ale zmohu, když pak vystoupí v televizi Kocáb a začne mluvit o pozitivní diskriminaci," doplnil Kolář.

Kolář: Exekuce dávek schvaluji

Řešení spočívá podle něj v důsledném trvání na dodržování zákonů, jak se o to snaží Řápková. "Sociální dávky se musejí tvrdě kontrolovat a dluhy okamžitě vymáhat, žádné ústupky ani výjimky. Zákony se musí nastavit tak, aby nemohlo docházet ke zneužívání sociálního systému, jako je tomu doteď. Exekuce dávek plně schvaluji, kdo má dluhy, musí je přeci uhradit," dodal.

Za největší problém Romů Kolář označil nízkou vzdělanost a vysoké sociální dávky a státní příspěvky, jež je nemotivují k práci. "Někteří dokonce tvrdí, že je pro ně pracovat ponižující, z dávek se jim žije dobře. Bohužel lidé, kteří o Romech rozhodují, jako jsou Kocáb nebo dříve Petr Uhl, o nás nic nevědí. Oni plní tu funkci užitečných idiotů, ale v konečném důsledku Romy zatahují do většího bahna beznaděje," řekl.


Drtivá většina Romů má podle průzkumů pouze základní vzdělání, hlavní příčinou je podle Koláře nezájem rodičů posílat své děti do škol. "Mým řešením je jednoznačné zastavení výplaty dávek v případě nepřítomnosti dětí ve škole. Dokud nedonutíme rodiče, aby děti posílali do školy, nikdy se stav nezlepší," uvedl Kolář. Upozornil, že s nevzdělaností přímo souvisí míra nezaměstnanosti. U Romů podle něj dosahuje zhruba 80 procent, v některých místech až 90 procent.

 

Související