Další existence ministerstva pro místní rozvoj (MMR) je nejistá. Zatímco ČSSD, KSČM a KDU-ČSL se postavily za zachování resortu, ODS a TOP 09 nevylučují jeho zrušení. Vyplývá to z ankety ČTK mezi politickými stranami, jejichž zástupci by se podle posledních průzkumů dostali v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. MMR zastřešuje například získávání dotací z evropských fondů, určuje i bytovou politiku.

Zrušení ministerstva je podle mluvčího občanských demokratů Martina Kupky jednou z cest, jak zeštíhlit státní administrativu. Dohled nad získáváním peněz z Bruselu by prý mohl zčásti přejít na Úřad vlády k ministrovi pro evropské záležitosti, další část by mohla případně převzít nově založená agentura. Bytovou politiku by mohlo pokrýt ministerstvo práce a sociálních věcí, Státní fond rozvoje bydlení by převzalo ministerstvo financí.

Na resort financí by podle Kupky také přešla starost o veřejné dražby, veřejné zakázky by hlídal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo ministerstvo vnitra, pod které by patřilo také územní plánování a stavební řád. Regionálním rozvojem by ODS pověřila ministerstvo zemědělství, kompetencemi v cestovním ruchu agenturu CzechTourism. Ta by patřila pod Úřad vlády nebo pod ministerstvo kultury.
Pro zrušení MMR se vyslovila také TOP 09. "Navrhujeme zrušení ministerstva pro místní rozvoj a převedení jeho agendy na jiná ministerstva," řekl ČTK lídr strany Miroslav Kalousek.

ČSSD by chtěla ministerstvo rozšířit

Zcela opačný postoj zaujali sociální demokraté. Bývalý ministr místního rozvoje za ČSSD a současný hejtman Pardubického kraje za ČSSD Radko Martínek chce resort nejen zachovat, ale dokonce rozšířit. "Kraje, města a obce potřebují jednoho partnera ve vládě. Proto ČSSD naopak prosazuje posílení pravomocí MMR o civilněsprávní úsek ministerstva vnitra a o odbor územních rozpočtů z ministerstva financí," řekl ČTK.

Předseda lidovců a bývalý ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda považuje návrhy na zrušení resortu místního rozvoje za "populistické gesto". Role MMR je totiž podle něj zvláště v čerpání evropských dotací nezastupitelná.

Ministerstva se zastal i jeho stínový šéf za KSČM František Beneš. Úřad prý shromáždil řadu odborníků.
 
Kromě evropských fondů a bytové politiky má MMR na starosti také územní plánování a stavební řád, regionální politiku, veřejné zakázky, veřejné dražby, pohřebnictví a cestovní ruch.
Související