Poslanecká sněmovna ve čtvrtek znovu rozhodovala o návrhu ČSSD, který umožňoval využít peníze ze stavebního spoření i na pokrytí nákladů souvisejících se studiem. K přehlasování senátního veta, který jí novelu zákona v červenci zamítl, chyběly dva hlasy.

Podle autorů měla legislativní změna umožnit, aby peníze ze spoření bylo možné použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. Využít by to mohli vysokoškoláci i středoškoláci. Úvěr si podle plánu mohli vzít studenti do 26 let a čerpat by jej směli až do výše 36 000 korun ročně.

Ačkoli totiž školné na státní školách není zavedeno, některé studie ukazují, že skryté náklady na studium dosahují tisíců korun ročně.

Novela by prý pomohla jen bohatým 

Kritici návrhu namítali, že novela nepomůže chudším rodinám, ale spíše bohatším, a ve svých důsledcích tak znevýhodňuje studentskou populaci. "Hrozí, že nízkopříjmové skupiny budou silně znevýhodněny, a že tento návrh zákona by je při čerpání úvěru mohl zavést mnohem hlouběji do dluhové pasti," uvedla dříve senátorka ODS Alena Venhodová.

Ministerstvo školství podle ní připravuje návrh studijního spoření, který by umožňoval dosáhnout na studium i dětem z chudších domácností.

Návrh měl podporu Asociace českých stavebních spořitelen. "Podle našeho názoru novela, i vzhledem k tomu, že je napsaná velmi jednoduše a jasně, nijak systém nekomplikuje - aplikuje standardní procesy na další účel," řekl v minulosti tajemník asociace Jiří Šedivý.

Související