Společné kulturní dědictví ČR a Rakouska prozkoumá komise historiků. Na jejím vzniku se ve středu v Mikulově dohodli ministři zahraničí Jan Kohout a Michael Spindelegger. Podle rakouského ministra se komise bude zabývat i takzvanými Benešovými dekrety. Benešovy dekrety jsou podobně jako Jaderná elektrárna Temelín dlouhodobě spornými body česko-rakouských vztahů.

Nařízení tehdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše umožnila po druhé světové válce vyvlastnit majetek osob německé a maďarské národnosti a odsunout je ze země. Jak však Spindelegger zdůraznil, záběr komise bude mnohem širší a bude se zabývat například i událostmi z roku 1968. "Kdy na obou stranách došlo k mnoha událostem, které by měly být ujasněny," řekl.

Kohout k tomu řekl, že ministři v pozitivním ani negativním smyslu neomezovali pole působnosti komise. Podle něj je víc než užitečné, aby odborníci společné historické momenty zhodnotili. "I ty, na které máme odlišné názory," řekl Kohout.

Komise bude osmičlenná, se čtyřmi zástupci z každé strany. 

Debatovali jste:

Má smysl zřizovat kvůli Benešovým dekretům novou historickou komisi?
 


Zbyněk, Praha

palec-cerveny-48-48.jpgJelikož je celá záležitost kolem Benešových dekretů dávno definitivně uzavřená (což je posvěceno mezinárodními smlouvami a deklaracemi), lehce mi uniká, co a proč by kdo ještě chtěl zkoumat.

Vypadá to v lepším případě na další dobře placené a poněkud zbytečné posty za státní peníze, v horším případě by mohlo dojít k pokusům o zpochybnění Benešových dekretů, což by byl nebezpečný precedenc v celoevropském rámci.


Pavel

palec-cerveny-48-48.jpgNemá to smysl, at si Rakousko a Nemecko trhnou nohou. Zabaveny majetek sloužil jako válečné reparace. Takto mužem jít dál do historie a nárokovat Slezsko, Horni a Dolni Lužici, Rakousy, Slovinsko atd... Raději jim postavme složiště jaderného odpadu u hranic a hotove:DD


Miki, Ústí nad Labem

palec-zeleny-48-48.jpgUrčitě to smysl má, sice budou zase různí "echtvlastenci" vykřikovat protiněmecká hesla, ale třeba se, byť je o malý kousek, posuneme k objektivnějšímu pohledu na ony události, doufejme.

 


Martin Praha

palec-cerveny-48-48.jpgŽádná komise není třeba když si uvědomíme, že nebyly vyvlastněni občané ČSR, ale osoby které si až na čestné výjimky nechaly ihned po okupaci nepřítelem napsat Říšské občanství, takže to jsou nic než vlastizrádci a dále jelikož ve válce přeběhli na stranu která válku prohrála, tak jejich majetky by propadly tak jako tak. Že se tak stalo až chvíli po válce bylo proto, že v Květnu 1945 jsme fakticky neměli svoji vládu funkční.


T.Šimůnková, Ostrava

palec-cerveny-48-48.jpgDobrý den, myslím, že se zase bude bádat a bádat a bádat nad dávno objevenými a popsanými fakty. Bylo jasně řečeno, že tato záležitost spadá do uzavřené části historie a je již neměnná. Ovšem chápu, že naděje umírá poslední a stále jsou tady lidé, kteří chtějí dekrety napadnout, popř. zrušit a dostat se k majetku. Upřímně - nic jiného v tom nehledejme. Komise by se měla věnovat smysluplnějším věcem a naši sousedé by se konečně měli smířit s historickými fakty.


Petr Svoboda

palec-cerveny-48-48.jpgChování velké většiny Českých Němců v roce 1938 bylo nechutným přisluhováním zlu. Československo bylo v tu dobu daleko spíše pokračovatelem tradic soužití v Rakouské monarchii než z kloubů vymknutá Říše zla se svými lágry, pogromy a přípravou na dobytí světa. Je škoda že to pan Spindelegger nevidí a nezačíná tím každý svůj projev. Pak by se s ním možná dalo o lecčems mluvit.


Zay, Praha

palec-zeleny-48-48.jpgNa takové komisi nevidím nic špatného. Je třeba si stále připomínat, k čemu vedly Benešovy dekrety. Nejenže byli vyhnáni naši němečtí spoluobčané, čeští Němci, z nich část byla dokonce beztrestně zavražděna, ale ještě díky dekretům československý stát zabral obrovské majetky. A o majetek nepřišli jenom čeští Němci, nýbrž i mnozí Češi. 


Vas,Praha

palec-cerveny-48-48.jpgKaždý, kdo chce zachovat tento stát,musí brát Benešovy dekrety jako konečné a nedotknutelné ! Jakékoliv komise jsou nesmysl!

 


Slepice

palec-cerveny-48-48.jpgOtázky vůči společné ČESKO-NĚMECKÉ historii byly uzavřené česko-německou smlouvou z 90tých let. Odsunutí Sudeťané byli sice považováni za 'Starorakušany', ale jen proto, že zde existovali v rámci 300 let rakouské monarchie. Navíc drtivá většina odsunutých odešla do Bavorska, na pozvání jeho tehdejších autorit.

"Kohout v porcelánu" se nás nezastal vůči Kanadě a jejím kolektivně obviňujícím vízům, jen plnil její 'přání'! Čí přání plní Kohout teď? Jímá mě hrůza, z tohoto diplomata.